Stavby

Stavbaře čeká revoluce! Nový zákon má zajistit kvalitní materiál

České stavbaře čeká revoluce. Na novém zákoně aktuálně pracuje Ministerstvo průmyslu a obchodu. Cílem bude zajistit bezpečnější a kvalitnější stavby. Nové pravomoci bude mít i Česká obchodní inspekce. Inspektoři budou přímo na stavbách kontrolovat, s jakými materiály dělníci pracují.

Popraskané omítky, špatné štuky nebo třeba nekvalitní materiál na podlahy. Některé odhady mluví až o padesáti procentech nekvalitních výrobků obecně. Taková je realita českého stavebnictví. Neúnosné! Hlásí ministerstvo a volá po změně.

"Cílem je, aby v České republice začala platit jednodušší a specifičtější - přísnější pravidla, která jsou běžná v okolních zemích," uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.

Pan Imrich ve stavebnictví pracuje už 16 let. Nekvalitní materiál nemá prý ale mnohdy šanci poznat. "Měli jsme teď takový problém, měli jsme finálky fasády a byl tam jiný odstín, ne bílý, ale žlutý," poukazuje na nekvalitní barvu zedník.

I televize Nova nedávno přinesla reportáž o praskajících silikonových omítkách, ve kterých silikon navzdory názvu chyběl. Stavební firma tehdy válčila s dodavateli.

Související obsah

"Není definováno, jaké složení musí mít omítka, aby se definovala jako silikonová. Tento předpis neexistuje, tak výrobci přidávají tolik silikonu, kolik jim vyhovuje," informovala Miroslava Novotná z VŠCHT.

Na kontrolu stavebních výrobků by nově také dohlíželi inspektoři z České obchodní inspekce. "Je to novinka a pokud začne platit, bude se muset najmout nový počet inspektorů, kteří se budou muset proškolit," namítl mluvčí ČOI Jiří Frolich.

Momentálně je zákon v meziresortním připomínkovém řízení. Sami stavebníci by jeho zavedení přivítali co nejdříve.
 

Tereza Šnoblová/epa, TN.cz

K tématu Stavby

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz