Vojsko

Oslavy v Rusku: Velká přehlídka v Moskvě. Vojáci honili kanón!

Rusko si 9. května připomíná 71. výročí konce druhé světové války. V Moskvě se jako tradičně odehrála velká vojenská přehlídka. Ve srovnání s loňským rokem, na který připadalo jubilejní 70. výročí konce války, byla ale skromnější. O humornou scénu se postarali vojáci v Novosibirsku. Cestou z nácviku přehlídky jim na rušné ulici ujel přívěs s dělem.

V jednom ovšem byla letošní moskevská přehlídka přelomovou. Poprvé se jí účastnily ženy, které aktivně slouží v ruské armádě. Ulicemi Moskvy pochodovalo celkem přes 10 tisíc vojáků. Poprvé se přehlídky účastnila také Národní garda, jejíž vznik oznámil Vladimír Putin v dubnu. Garda spadá přímo pod jeho velení.

Po vojácích následovala přehlídka techniky. Nechyběly historické tanky T-34, které se velkou měrou podílely na porážce nacistického Německa, ani nejmodernější technika včetně tanků T-14 Armata a obrněných transportérů Bumerang, které ruská armáda poprvé představila při loňské přehlídce.

Předvedlo se i ruské letectvo. To ukázalo třeba bojové vrtulníky, stíhačky MiG-29, MiG-31 nebo Su-27. Letectvo také předvedlo bitevníky Su-25, které ještě nedávno bojovaly v Sýrii. Nad Rudým náměstím proletěly také těžké bombardéry včetně modernizovaného nadzvukového bombardéru Tu-160.

Celkem přeletělo nad centrem Moskvy 71 letadel a helikoptér.
Po vojácích prošel moskevskými ulicemi také "nesmrtelný pluk". Průvod složený z pozůstalých po obětech druhé světové války připomínal padlé a trpící plakáty s jejich fotografiemi. Tyto průvody se staly oficiální součástí přehlídky teprve vloni, ale rychle po celém Rusku získaly na oblibě.

Související obsah

Přehlídky se kromě Moskvy konaly i v dalších ruských městech. O zábavnou chvilku se postarali vojáci v Novosibirsku. Když se v neděli vraceli z nácviku vítězných oslav, jednomu z tahačů se utrhl návěs s dělem. Několik vojáků pak po rušné ulici nahánělo ujíždějící dělo.
 

Vojáci v Novosibirsku ztratili dělo:

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz