Itálie

Uprchlíci plánovali útoky v Evropě, v mobilu měli fotky cílů!

Uprchlíci plánovali útoky v Evropě, v mobilu měli fotky cílů!
Zdroj: Profimedia

Italští policisté jsou přesvědčeni, že se jim podařilo rozbít teroristickou buňku napojenou na Islámský stát. Tři muži byli zatčeni, dvěma se podařilo utéct, zřejmě do afghánského Kábulu. V Itálii přitom dostali azyl coby uprchlíci, mohli se tak volně pohybovat po Evropě!

Italové našli v zabavených mobilních telefonech fotografie možných cílů, které si teroristé v pořídili v Londýně. Mezi nimi byly hotely, restaurace, frekventovaná pěší lávka ve čtvrti Canary Wharf, obchodní centra nebo lanovka přes Temži.

V telefonech našli italští policisté také fotografie možných cílů v Itálii, konkrétně Circus Maximus a Koloseum v Římě a letiště a obchodní centrum na Bari. Podle britského listu Daily Mail zvažovali teroristé také útoky ve Francii a v Belgii.

Vyšetřovatelé je podezřívají, že chtěli využít přívalů migrantů do Evropy a další teroristy propašovat do Anglie přes francouzský přístav Calais. Dva Afghánci, Surgul Ahmadzai a Qari Khesta Mir Ahmadzai, utekli. Policisté je na konci prosince krátce zadržovali, když je ale pustili, oba muži na nic nečekali a z Itálie odjeli. Nejspíše se oběma podařilo opustit Evropu a utéct do Afghánistánu.

Související obsah

Policisté v Itálii zadrželi tři muže. Třiadvacetiletý Hakim Nasri je podezřelý, že se měl odpálit jako sebevražedný atentátník. Policisté našli jeho fotografie, jak pózuje s automatickou puškou ve skladu supermarketu. Zatkli jej přímo v uprchlickém táboře v italském Bari.

Teroristé u sebe také měli informace o cenách převaděčů, kteří pašují migranty do Evropy přes Egejské moře a řecké ostrovy. Právě trasa z Turecka přes Řecko hrála v jejich plánech klíčovou roli. Všichni do Evropy přišli jako uprchlíci, v Itálii dostali azyl a tak se mohli pohybovat legálně po celé Evropě.

Italský prokurátor Roberto Rossi řekl médiím, že neexistují důkazy, které by svědčily o tom, že bezprostředně hrozil teroristický útok. Podle Rossiho ale bylo zjevné, že jej muži plánují. Teď jsou obviněni z mezinárodního terorismu a z napomáhání ilegální migraci.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz