Virus Zika

Úspěch českých vědců: Vyvinuli spolehlivý test na virus Zika

Vědci z národní referenční laboratoře v Ostravě slaví obrovský úspěch. Podařilo se jim totiž vyvinout spolehlivý test na nebezpečný virus Zika. Vzorky nakažené krve ze Španělska získali přitom teprve v únoru.

Tým vědců z Ostravy na novém testu intenzivně pracoval několik týdnů. Virus Zika, který se stal strašákem hlavně pro těhotné ženy, se zjišťoval z komerčních německých testů, ty ale nebyly úplně přesné.

Proto vědci z národní referenční laboratoře v Ostravě na začátku února začali pracovat na novém a mnohem přesnější testu, který má právě zákeřný virus bezpečně odhalit z krve. A teď zveřejnili pozitivní výsledky, vyvinuli spolehlivý test.

Virus Zika přenáší hlavně komáři. Převážně v oblasti Latinské Ameriky už napadl tisíce těhotných žen, pro něž je nemoc nejnebezpečnější. Způsobuje deformaci plodu, děti se rodí s takzvanou mikrocefali, což je nedovyvinutí mozku.

Související obsah

Pro většinu dospělých není Zika nebezpečná, nemoc svým průběhem připomíná chřipku. Horečku doprovází bolesti kloubů a hlavy a trvá zhruba 2 až 7 dní. Virus se objevuje v krvi i spermatu, takže může být přenášen i pohlavním stykem.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Virus Zika

Důležité Události

Píše se na Deník.cz