Test paměti

Naše paměť se zhoršuje! Otestujte si, jak jste na tom vy. TEST

Naše paměť se zhoršuje! Otestujte si, jak jste na tom vy. TEST
Zdroj: Profimedia

Odborníci varují: lidé stále více spoléhají na techniku a jejich paměť se kvůli tomu zhoršuje. Chester Santos, který drží několik rekordů v zapamatovávání si co nejvíce pojmů v co nejkratším čase, teď sestavil jednoduchý test, jak vaše paměť funguje, a přidal i tipy, jak ji vylepšit.

"Naší paměť postupně nahrazujeme elektronickými zařízeními. Přestože to může být pohodlné, musíme si uvědomit, jaký vliv to na naší paměť má," varuje Chester Santos, který je zároveň autorem knihy o posilování paměti.

"V dnešní době naší schopnost pamatovat si využíváme vůbec nejméně v historii," dodal Santos s tím, že mozek je potřeba, stejně jako každý sval v našem těle, trénovat, jinak se jeho funkčnost zhorší.

Jak poznáme, jak je na tom náš mozek? Santos pro čtenáře webu Dailymail.com připravil jednoduchý test. Vybral čtrnáct jednoduchých slov, které si ten, kdo chce test vyzkoušet, má nejvýše dvakrát přečíst a pokusit se je zapamatovat. Pak se má pokusit na čistý list papíru napsat co nejvíce slov. Jedná se o čtrnáctku následujících slov:

Opice
Papír
Řeka
Železo
Bota
Skála
Lano
Červ
Strom
Drak
Obálka
Sýr
Dům
Tužka

Související obsah

A jak jste si v testu vedli?

1-5 slov: Vaše paměť je podprůměrná. Musíte se podívat na strategie, jak ji vylepšit

6-8 slov: Jste průměr. Lidé s průměrnou pamětí na tom jsou dobře, ale vždycky je tu místo na zlepšení

9-12 slov: Závislost na Googlu a na aplikacích vás ještě neovlivnila. Máte stále velmi dobrou paměť

13-14 slov: Vaše paměť je hvězdná. Sílu vaší mysli můžete využít a dosáhnout velkých úspěchů

Ale i špatný výsledek se dá podle Santose rychle zlepšit. Čtenářům webu Dailymail.com představil několik snadných technik, jak by mohli lepší paměti dosáhnout.

Související obsah

Přeměňte slova v obrázky:

Lidé si spíše zapamatují to, co vidí. Proto je vhodné si namísto slov představit si obrázek. Santos upozorňuje třeba na to, že lidé si spíš zapamatují, co měl člověk, kterého poprvé potkali, na sobě, než jak se jmenuje. Vůbec nejlepší způsob, jak si slova zapamatovat, je složit z nich příběh, radí Santos.

Použijte ostatní smysly:

Santos radí si třeba předměty, které si máte zapamatovat, spojit s nějakým zápachem nebo zvukem, který vydávají. Čím více smyslových podnětů bude mít vaše paměť k dispozici, tím déle se vám to v ní udrží.


Související obsah

Nechce působit fantazii:

"Velmi dobře si pamatujeme věci, které nás překvapí," prozradil Santos. Ty nám většinou utkví v paměti bez problémů a na hodně dlouho. Proto Santos doporučuje se nebát bláznivých asociací, protože pak si vybraná slova lépe zapamatujete.


Test opakujte:

Požádejte někoho, aby vám také sestavil seznam čtrnácti náhodně vybraných slov. Protože pak si budete moci procvičit Santosem doporučované techniky.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TEST: Tento zvuk slyší pouze lidé mladší 25 let

VYZKOUŠEJTE: Chcete zhubnout? Tak si udělejte tenhle test a už nikdy nebudete chybovat!
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Test paměti

Důležité Události

Píše se na Deník.cz