Invaze

Záhada "brouků" objasněna! Proč tento hmyz zná tak málo lidí?

V pátek jste si mohli všimnout výzvy, která se zaměřovala na invazivní druh "brouků" zaplavující zahrady na Bruntálsku. Mnoho lidí vůbec netušilo, s čím mají tu čest - a není divu. Tento druh hmyzu nežije dlouho a pokud ho chcete vidět, musíte být velmi pozorní.

Ačkoli se většina zástupců hmyzu na zimu schovává, na Bruntálsku se po oblevě ve velkém objevil jakýsi brouček, který si ve sněhu přímo libuje.

Při bobování s dcerou na něj náhodou narazil jeden z obyvatel Starých Purkartic, který po bližším prozkoumání zjistil, že drobný hmyz se nevyskytuje jen u jeho domu, ale zaplavuje i zahrady sousedů. Netušil ale, s čím má tu čest a jestli se má bát toho, že mu vleze až do domu.

Související obsah

"Vypadá to, jako by lezli zpod sněhu, protože kde jsou ta místa, kde sníh odtál, tak tam jich je nejvíc," prohlašoval zaskočený muž. "Všichni jsou živí, hýbou se a jsou strašně rádi, že žijí," dodal.

Zdroj: zpravy@nova.cz

A jak se brzy ukázalo, muž nebyl ani zdaleka jediným člověkem, kterého velmi drobní hosté v tak velkém počtu v zimě překvapili. "Měli jsme je ve sněhu u lesa také a bylo jich, jak když rozhodíte 5 kg máku a všude," svěřila se Rozalia. "Jo to je i v Rakousku v Alpách, stovky na zavějích sněhu i na zdech domu," dodal Jan.

Související obsah

Poznali jste ho?

Ačkoli se tento hmyz v České republice opravdu vyskytuje často, mnoho lidí si ho vůbec nevšimne. Je totiž velmi drobný, hoví si ve sněhu a žije jen půl roku. Když ve čtvrtek přišla obleva, hmyz se ale začal objevovat opravdu ve velkém a mnoho lidí zaskočil. A co jsou tedy "broučci z Purkartic" zač?

Názorů bylo hned několik. Většina lidí si myslela, že jde o chvostostoky, někteří byli i konkrétnější a mluvili o rozšířené larvěnce obrovské. Protože kvalita fotografie není příliš dobrá, je těžké určit, co konkrétně zahradu starostlivého tatínka doopravdy zaplavilo. Podle odborníků je teď ale hojně rozšířená sněhová blecha a  je proto velmi pravděpodobné, že muž z Brunálska našel právě tu.

S první správnou odpovědí tak zřejmě přišel čtenář Ladislav. "Sněžnice matná je rozšířenějším ze dvou druhů žijících v ČR," pochlubil se řešením. Nejčastěji obývá horské oblasti a objevuje se hlavně ve chvílích oblevy. Páří se na podzim a žije jen asi půl roku. Miluje venkovní vlhké prostředí.

Vaše zkušenosti a příběhy

"U nás je těmito brouky pokryta plocha cca 1 ha. Vůbec nevíme, co to je za hmyz a kde se vzal," napsala paní Kateřina.

"'Sněhoví' brouci se objevili i na Blatensku / Bezdědovice/. Byly jich stovky na mokrém schodišti a při bližším zkoumání na zahradě i v lese na sněhu. Večer při snížené teplotě ze schodů zmizeli. Na sněhu zůstali, ale vypadalo to, že se nehýbou. Ve dne na sněhu i skákali," podělili se o svůj zážitek Šebánkovi.

"Objevili se i na Příbramsku, najednou jich bylo na sněhu strašně moc a nevíme, kde se vzali," sdělil nám pan Pepa.

Za vaše postřehy děkujeme!

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Máte rádi berušky? Tak pozor, přenášejí pohlavní chorobu

SRDCERYVNÝ PŘÍBĚH: Před lety ji kousl záhadný brouk! Nyní prosí matku, aby ji nechala zemřít


 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů – Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz