Bydlení

Vzduch v bytech zamořují plísně a prach. NASA objevila čistící kytky

Vzduch v bytech zamořují plísně a prach. NASA objevila čistící kytky
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Výzkumníci z Amerického úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) zjišťovali, které rostliny dokáží nejen krášlit okolí, ale i nejlépe čistit vzduch v uzavřených prostorách. Podívejte se, které rostliny prospějí vašemu zdraví.

Někteří lidé tráví více než 90% svého času v interiéru, na kvalitě ovzduší tedy opravdu záleží. Nábytek, čalounění, syntetické stavební materiály a čisticí prostředky v domácnostech a kancelářích mohou vydávat řadu toxických látek.

Znečištění vnitřního ovzduší může být také způsobeno pylem, bakteriemi a plísněmi, i venkovními příčinami znečišťujícími ovzduší, jako jsou výfukové plyny z aut, které si najdou cestu k vám domů. 

Existuje jednoduchý, cenově dostupný a přitom k přírodě šetrný způsob, jak bojovat proti přítomnosti nepříjemných látek, které můžeme vdechovat. Vědci z NASA sestavili seznam rostlin, které vám doma vyčistí vzduch.


 

Rostliny pohltí část částic ze vzduchu ve stejnou dobu, kdy vyloučí oxid uhličitý, který je pak zpracován na kyslík prostřednictvím fotosyntézy. Ale to není vše - mikroorganismy spojené s rostlinami jsou přítomny v půdě květináče a jsou také hodně zodpovědné za čisticí účinek. 

Chryzantéma

Podle výzkumu NASA je chryzantéma v čištění vzduchu nejlepší. Tuto levnou rostlinu najdete v zahradních centrech. Rostlina preferuje světlé a slunné místo. Poté, co vám doma odkvete, ji můžete vysadit venku. V zimě jí stačí 5 - 10 °C.

Ledviník ztepilý

Mnohému čtenáři jen podle názvu nic neřekne. Jedná se však o hojně rozšířenou kapradinu, kterou spatříte napříč celou Evropou. Poznáte ji podle vícenásobně zpeřených listů.

 

Zdroj: Profimedia

Spodní strany listu ukrývají výtrusy v podobě hnědých teček. Pokud chcete mít tuhle kapraď doma, připravte jí světlé místo (snese i polostín), ale rozhodně ne v přímém kontaktu s pražícím sluncem. Ledviníku se nejlépe daří v teplotách kolem 20°C, pokud doma máte víc, vyžaduje rostlina vyšší vlhkost vzduchu. 


Aloe vera

Aloe vera miluje světlo a nejlépe se hodí do kuchyně. Zvládá absorbovat toxiny z nátěrových barev. Čistí ovzduší a kdykoliv se v kuchyni říznete, můžete použít gel z aloe, který pomáhá hojit popáleniny a řezné rány.


Zdroj: Thinkstockphotos


Tekutina z rosliny může také významně pomoci s odstraněním kožních problémů jako je např. lupénka (psoriáza). Pokud však budeme rostlinu pěstovat pro její okrasný účinek i schopnost čistění vzduchu, nemusíme hledat ty druhy aloe vera, které působí velmi léčivě i vnitřně.

 

Související obsah

Navíc je tato roslina snadná na údržbu, zalévá se jen mírně, v zimě dokonce vůbec. V létě je pro ní nejlepší plné slunce, v zimě světlé a chladné místo (5-10°C).

Zelenec

Jestli chcete dát dítěti nějakou květinu, aby se naučilo o ni pečovat, je zelenec ideální začátečnickou formou. Hravě se rozmnoží, dařit se mu bude takřka všude, a když na něj někdy majitel zapomene, obvykle to přežije bez úhony. Také zelenec filtruje xylen a formaldehyd.

Zdroj: Thinkstockphotos
Fíkovník drobnolistý

Fíkovník u nás známe coby stromek v květináči, který obvykle stojí v obýváku, kanceláři, či zimní zahradě. Je poměrně nenáročný a rozšířený i ve formě bonsaje. 

Zdroj: Thinkstockphotos

Má rád světlejší místo, ale rozhodně bez průvanu. Zatímco v létě nasává náruživě vodu, v zimě je nutné zálivku omezit. Jeho kořeny likvidují asfaltové silnice. Filtruje xylen a formaldehyd.


Lopatkovec

Zdroj: Thinkstockphotos

Tato malá rostlina také vykazuje velmi dobré čistící schopnosti vzduchu. Snadno roste, kvete během léta. Jen si buďte vědomi pylu, který tyta květina vytváří. Pokud jste na pyl alergičtí, nebude lopatkovec ta správná rostlina pro vás. Lopatkovci se daří na stinném místě, je dobré ji občas mlžit a udržovat její půdu vlhkou. Zadržuje toluen a xylen.

has, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz