Regulace

Česku hrozí, že zaplatí miliardy! Kvůli regulovanému nájemnému

Evropský soud pro lidská práva vydal průlomový verdikt - nařídil Česku zaplatit přes dva miliony korun třem majitelům domů, kteří požadovali náhradu za regulaci nájemného. Problém se ale netýkal jen jich, poškozených mohou být desetitisíce a ti by podle odborníků mohli vysoudit stovky miliard korun.

Majiteli jednoho z domů, panu Čapskému, české soudy nabídly 30 tisíc eur. Evropský soud pro lidská práva mu ale přiřkl 50 tisíc eur. "Myslím, že to tak mělo být od začátku, že se tak měly zachovat už naše soudy. Jsem spokojený," řekl TV Nova majitel jednoho z domů Josef Čapský.

Takových majitelů činžovních domů, kterých se regulace nájemného týkala, mohlo být tehdy až 30 tisíc. Ne všichni se ale o odškodnění snažili. V roce 2005 si ve Štrasburku stěžovalo asi 5 tisíc vlastníků a odborníci vyčíslili jejich újmu.
"To číslo tenkrát bylo 20 miliard ročně," varuje Tomislav Šimeček, předseda Občanského sdružení majitelů domů.

Vláda uplatňovala regulaci nájemného z bytů od počátku 90.let. Deregulace začala v roce 2007 a skončila v roce 2012. V průběhu přibližně 16 let tak mohla vzniknout škoda zhruba 320 miliard.

Související obsah

"Teprve až vznikne funkční způsob uplatnění náhrady škody u vnitrostátních soudů, můžou se pronajímatelé dožadovat těchto škod. Od té doby může teprve běžet promlčecí lhůta," vysvětluje právník Karel Polata.

Související obsah

Za posledních deset let podalo žalobu proti českému státu několik stovek majitelů nemovitostí. "Většina pronajímatelů byla svědky toho, že všichni ti ostatní pronajímatelé byli neúspěšní u těch vnitrostátních soudů a přineslo jim to pouze obrovské náklady," vysvětluje právník Polata, proč se ozvalo jen tak málo pronajímatelů.

Tři stěžovatelé ale u soudu uspěli. Česko jim musí vyplatit celkem přes dva miliony korun. Rozhodnutí ale zatím není pravomocné. Lhůta pro odvolání jsou tři měsíce.

vbo, Lucie Heřmanská, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz