Voda

Máte vysoký účet za vodu? Odborníci radí, jak se bránit!

Máte vysoký účet za vodu? Odborníci radí, jak se bránit!
Zdroj: Profimedia

Proti vysokému účtu za vodu se lze bránit! Inspektoři z České obchodní inspekce (ČOI) radí, jak postupovat, když vám přijde nesmyslně vysoký doplatek za vodu. Podle mluvčího ČOI Jiřího Fröhlicha lidé o možnostech jak postupovat, příliš nevědí.

ČOI připomíná, že se blíží období vyúčtování dodaných služeb, mimo jiné právě vody. Řešení sporů při dodávkách vody je ovšem složitější, než je tomu u elektřiny či plynu. Tam spory arbitruje Energetický regulační úřad. U vodného a stočného se ale dozor dělí hned mezi tři instituce. Řešení konkrétních sporů mezi dodavatelem a domácnostmi má ale na starosti právě ČOI. Jak mají zákazníci postupovat, když nesouhlasí s výší faktury?

"Když přijde vysoké vyúčtování za vodu, nejprve je třeba zjistit, zda nedošlo k chybě při odečtu. Je-li na faktuře uvedený konečný stav vodoměru vyšší, než je stav aktuální, pak odečet nebyl proveden správně a odběratel by na tuto skutečnost měl dodavatele v rámci reklamace upozornit," vysvětluje mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Pokud není problém ve špatném odečtu, je potřeba také prověřit možnost úniku vody. "Prověřil-li si odběratel, že nedochází k úniku vody a že naměřené hodnoty na vodoměru jsou vyšší, než byla reálná spotřeba, může u dodavatele podat žádost o úřední přezkoušení správnosti vodoměru. Musí tak učinit písemně a být připraven umožnit provedení přezkoušení vodoměru. Povinností dodavatele je do 30 dnů od doručení žádosti zajistit přezkoušení," vysvětluje Fröhlich.

 

Související obsah

Zkoušku lze provádět dvěma způsoby. Buďto tak, že technici vodoměr vymontují, místo něj namontují jiný a ten původní odešlou na analýzu. To s sebou ale nese několik úskalí. Jednak při demontáži vodoměru se může nechtěně problém odstranit - například tím, že vytékající voda vypláchne nečistoty. Navíc se může stát, že vodoměr špatně ukazuje jen v podmínkách, ve kterých je nainstalován.

"Proto se jako vhodnější jeví druhý způsob přezkoušení vodoměru, a to v zabudovaném stavu bez nutnosti demontáže, pokud to vnitřní vodovod dovoluje. Odběratel má v takovém případě právo, aby na jeho náklady provedl zkoušku Český metrologický institut (ČMI) přímo v místě, kde je vodoměr instalován. Dodavatel by měl být u zkoušky přítomen," říká Fröhlich.

O této možnosti podle Fröhlicha dodavatelé vody své zákazníky příliš neinformují. Pokud o chcete vodoměr přezkoušet, měli byste hned po obdržení faktury, kterou považujete za chybnou, obrátit se co nejdřív na dodavatele vody.

Stát chystá bič na lidi, kteří plýtvají vodou, více v reportáži:

Pokud testy zjistí, že vodoměr byl v pořádku, zaplatí testy a výměnu zákazník. Pokud se ale ukáže, že vodoměr skutečně měřil špatně, musí náklady spojené se zkouškou uhradit dodavatel. Účet za vodu se pak stanoví podle odběru v předchozím období. Pokud by takový údaj nebyl k dispozici, určí se ze spotřeby naměřené v dalším období nebo ze směrných čísel spotřeby vody.
 

vbo, TN.cz

K tématu Voda

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz