Drážní úřad

Lanovky nikdo nehlídá! Inspekce jen jednou za 5 let prověří papíry

Zimní sezóna na horách je v plném proudu, ale málokdo ví, že pokaždé když si sedáte na lanovku nebo na vlek, riskujete tím třeba i život. Všechny lanovky a vleky v Česku má za stát na starosti jen pár lidí a od dubna to budou dokonce jen 3 technici, kontroly tak probíhají jednou za pět let. Ministerstvu to kupodivu přijde v pořádku a zákon prý měnit nehodlá. Zodpovědnost nechává na provozovatelích a výrobcích lanovek.

Plynový kotel nebo komíny musí každý rok projít kontrolou. U výtahu je povinná odborná prohlídka jednou za tři nebo čtyři měsíce. Na více než stovku lanovek v Česku ale státní kontrola vyjde jednou za pět let.

Kontrolu lanovek - nejen lyžařských, ale i třeba té petřínské, budou od dubna provádět už jen tři lidé z Drážního úřadu. Ti mají na starost ale také cisterny nebo lokomotivové kotle.

"Pracujeme se schválenou systemizací, takže s těmi lidmi, co máme, samozřejmě by bylo dobré, kdybychom jich měli víc," řekl ředitel provozně-technické sekce Drážního úřadu Ondřej Fanta. Jenže více lidí asi Drážní úřad nedostane.

"Ta kontrola v podstatě zkontroluje, zdali mají všechny certifikáty, všechny papíry v pořádku. Fyzická kontrola neprobíhá a ani není účelem, aby probíhala ze strany Drážního úřadu, to musí udělat výrobce," řekl TV Nova ministr dopravy Dan Ťok.

Související obsah

Lidé se tak s každou jízdou na lanovce musejí spoléhat na to, že provozovatel nebo výrobce ji poctivě kontroluje. Stát na to totiž nemá kapacity dohlédnout.

Podle ministra kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL je to vážný problém a je potřeba řešit prevenci, abychom pak nemuseli řešit následky. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD řekla, že pokud ministr dopravy bude usilovat o zvýšení počtu kontrolorů, bude jeho návrh podporovat. Ťok ale téma kontrol lanovek na vládě řešit nechce.

V jednom se ale ministři shodli, teprve když se něco stane, bude se hledat, kde je chyba. A nehoda na Monínci, při které bylo zraněno dítě, je zřejmě malým impulsem.

Související obsah

Kontroly teď kromě Drážního úřadu provádí i Drážní inspekce a podle vlekařů občas i ministerstvo dopravy. I tak je frekvence kontrol velmi malá - zhruba jednou za čtyři roky. Podle Drážního úřadu kontroly dopadají dobře, pokud najdou pochybení, tak jde většinou o administrativní záležitost.

A pak je tu odpovědnost jednotlivých provozovatelů lanovek a vleků, aby dodržovali zákon, který by měl zajistit bezpečnost. To zahrnuje mnoho povinností a mimo jiné i každoroční kontroly. Poslechněte si teď, co všechno musí provozovatelé plnit a jak často na konkrétní místa dorazí zmiňovaná státní kontrola.
 

vbo, Eliška Zvolánková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Drážní úřad

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz