Drážní úřad

Lanovky nikdo nehlídá! Inspekce jen jednou za 5 let prověří papíry

Zimní sezóna na horách je v plném proudu, ale málokdo ví, že pokaždé když si sedáte na lanovku nebo na vlek, riskujete tím třeba i život. Všechny lanovky a vleky v Česku má za stát na starosti jen pár lidí a od dubna to budou dokonce jen 3 technici, kontroly tak probíhají jednou za pět let. Ministerstvu to kupodivu přijde v pořádku a zákon prý měnit nehodlá. Zodpovědnost nechává na provozovatelích a výrobcích lanovek.

Plynový kotel nebo komíny musí každý rok projít kontrolou. U výtahu je povinná odborná prohlídka jednou za tři nebo čtyři měsíce. Na více než stovku lanovek v Česku ale státní kontrola vyjde jednou za pět let.

Kontrolu lanovek - nejen lyžařských, ale i třeba té petřínské, budou od dubna provádět už jen tři lidé z Drážního úřadu. Ti mají na starost ale také cisterny nebo lokomotivové kotle.

"Pracujeme se schválenou systemizací, takže s těmi lidmi, co máme, samozřejmě by bylo dobré, kdybychom jich měli víc," řekl ředitel provozně-technické sekce Drážního úřadu Ondřej Fanta. Jenže více lidí asi Drážní úřad nedostane.

"Ta kontrola v podstatě zkontroluje, zdali mají všechny certifikáty, všechny papíry v pořádku. Fyzická kontrola neprobíhá a ani není účelem, aby probíhala ze strany Drážního úřadu, to musí udělat výrobce," řekl TV Nova ministr dopravy Dan Ťok.

Související obsah

Lidé se tak s každou jízdou na lanovce musejí spoléhat na to, že provozovatel nebo výrobce ji poctivě kontroluje. Stát na to totiž nemá kapacity dohlédnout.

Podle ministra kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL je to vážný problém a je potřeba řešit prevenci, abychom pak nemuseli řešit následky. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD řekla, že pokud ministr dopravy bude usilovat o zvýšení počtu kontrolorů, bude jeho návrh podporovat. Ťok ale téma kontrol lanovek na vládě řešit nechce.

V jednom se ale ministři shodli, teprve když se něco stane, bude se hledat, kde je chyba. A nehoda na Monínci, při které bylo zraněno dítě, je zřejmě malým impulsem.

Související obsah

Kontroly teď kromě Drážního úřadu provádí i Drážní inspekce a podle vlekařů občas i ministerstvo dopravy. I tak je frekvence kontrol velmi malá - zhruba jednou za čtyři roky. Podle Drážního úřadu kontroly dopadají dobře, pokud najdou pochybení, tak jde většinou o administrativní záležitost.

A pak je tu odpovědnost jednotlivých provozovatelů lanovek a vleků, aby dodržovali zákon, který by měl zajistit bezpečnost. To zahrnuje mnoho povinností a mimo jiné i každoroční kontroly. Poslechněte si teď, co všechno musí provozovatelé plnit a jak často na konkrétní místa dorazí zmiňovaná státní kontrola.
 

vbo, Eliška Zvolánková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz