Bydlení

Pořídit výhodnou hypotéku můžete už jen pár dní! Pak se zpřísní

Pokud chcete získat hypotéku za stávajících podmínek, máte na to už jen dva týdny. Od začátku dubna se totiž zpřísní pravidla pro poskytování půjček na bydlení. Nově budete muset mít našetřeno minimálně deset procent z celkové ceny nemovitosti.

Česká národní banka, která s doporučením přišla, se tímto opatřením snaží chránit klienty. Lidé, kteří nemají žádné úspory a celou cenu nemovitosti se snaží zaplatit z hypotéky, mohou mít podle ní v budoucnu problém se splácením.

A tak se národní banka rozhodla zatlačit na komerční banky, aby hypotéky poskytovaly jen těm, kteří mají alespoň nějaké peníze naspořené. Část lidí tak na hypotéky nedosáhne. Už od loňského října se pravidla zpřísnila, banky měly přestat poskytovat sto procentní hypotéky, půjčovaly maximálně do výše devadesáti pěti procent z ceny nemovitosti.

To, že za dva týdny budou hypotéky maximálně do výše devadesáti procent, pravděpodobně způsobí pokles poptávky po nemovitostech, a tím by se mohl zastavit i růst jejich cen. Je možné ale hypotéku dofinancovat například úvěrem ze stavebního spoření.

Mladé rodiny s minimálně jedním dítětem do šesti let si můžou vzít hypotéku v kombinaci s úvěrem ze Státního fondu rozvoje bydlení. Lidé by ale měli být při sjednání druhého úvěru opatrní, měli by si dobře promyslet, jestli nebudou mít se splácením půjček problém. 

mom/Veronika Polášková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz