Chemický útok

Chemický útok zabil 100 lidí, včetně dětí! Zvracení, dušení, smrt

Chemický útok zabil 100 lidí, včetně dětí! Zvracení, dušení, smrt
Zdroj: Twitter

Sto mrtvých civilistů a stovky zraněných a postižených za sebou zanechal chemický útok v syrské vesnici Chán Šajchún. Protirežimní aktivisté tvrdí, že mají důkazy, že chemické bomby shodila letadla syrské Assadovy armády. Mluví se o válečném zločinu a Francie už žádá zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Informace o počtu mrtvých a zraněných se zastavily na počtu 100 mrtvých a 400 raněných a zasažených plynem. Čísla zveřejnil Svaz syrských záchranářských organizací (UOSSM). Počty obětí mohou růst, protože většina raněných má stále dýchací obtíže po zásahu plynem.

Jenže útoky nepřestaly. Podle syrských záchranářů nejprve zaútočila letadla na vesnici a později se vrátila, aby podnikla nálety na nemocnice, kam sváželi raněné. Počet dnešních leteckých útoků odhadli záchranáři na čtyřicet

Svědci a lékaři potvrzují, že lidé se začali dusit, omdleli s pěnou kolem úst a pak zemřeli. Stejné příznaky mají i jiní zasažení, kteří přežili a teď plní nemocnice. Z jedné z nich vysílal online na webu například britský lékař Shajul Islam, který na pacientech ukázal příznaky zasažení sarinem. Většinu pacientů k němu přivezli v bezvědomí, některým už nedokázal pomoci.

Jiné zdroje mluví o bojové chemické látce chlóru. Lékař Shajul Islam to ale vyvrací s tím, že chlór by byl cítit. Zasaženým pacientům aplikuje jako první pomoc atropin. Bez jeho podání sarin v těle způsobí ochrnutí dýchacích svalů a zástavu srdce.

Další fotografie na Twitteru ukazují, jak na zemi záchranáři vodou z požární hadice omývají ležící a dusící se děti od chemikálií. Další zprávy, o kterých informuje například britský Independent, popisují, že záchranáři "bílých přileb" na místě zasahují v plynových maskách.

Děsivá videa i fotografie zachycují například korbu nákladního auta plnou dětských mrtvol. Jiné fotky ukazují mrtvé lidi sotva pár kroků od dveří svých domovů.

Útok se odehrál dnes ráno ve městě Chán Šajchún v provincii Idlíb. Protirežimní aktivisté tvrdí, že mají videozáznam z okamžiku, kdy bomba vybuchla a obviňují syrský režim nebo Rusko. Na fotografiích města z okamžiku útoku je vidět několik vysokých sloupů jakéhosi bílého kouře.

Chemický útok potvrdila i Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) s tím, že autorství připsala buď jednotkám diktátora Bašára Assada nebo ruským silám, které postupují v souladu s Assadem.

Jako v minulosti, tak i tentokrát syrská armáda popřela použití chemických zbraní, konkrétně sarinu. Po několika hodinách od útoku přišla s verzí, že její jednotky zasáhly sklad chemických zbraní.

Syrská vláda používání chemických zbraní opakovaně odmítá, ale šetření OSN a především Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) usvědčilo ve vyšetřovací zprávě loni v říjnu vládní síly diktátora Assada z použití chlóru jako zbraně.

Stalo se tak nejméně třikrát v letech 2014 až 2015, připomíná BBC. OSN to tehdy zjistila i z videozáznamů a fotografií, kde byly zachyceny vládní syrské vrtulníky shazující barelové bobmby s chlórem.

Jiné zprávy potvrdily, že i islámští radikálové použili v minulosti v Sýrii chemickou bojovou látku yperit.
 

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz