Modrá velryba

Policie: Modrá velryba je v Česku! Prověřujeme podezřelá úmrtí dětí

Před hrou Modrá velryba už varují čeští policisté. Potvrdili, že se hra vyskytuje i u nás, berou ji jako vážnou hrozbu zejména pro mladé lidi. Zároveň kriminalisté prověřují, jestli s Modrou velrybou nesouvisí některé sebevraždy dětí z poslední doby.

Modrá velryba se do Česka šíří z rusky mluvících zemí. Hráči musí plnit různé úkoly, mezi které patří sledování hororových filmů, sebepoškozování nebo vstávání extrémně brzo. Celá hra vyvrcholí hráčovou sebevraždou.

Na dotaz TN.cz a dalších médií začali policisté prověřovat sociální sítě, o den později vydali varování. "Po důkladném zmonitorování sociálních sítí můžeme potvrdit, že tato hra se opravdu vyskytuje na území České republiky a bereme ji jako velmi vážnou hrozbu pro českou mládež," uvedla policejní mluvčí Ivana Nguyenová.

 

Pravidla Modré velryby a vysvětlení, v čem je hra nebezpečná, najdete zde.

Policie teď podniká preventivní kroky, aby zamezila dalšímu šíření nebezpečné hry. "Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu, v jejíž gesci je počítačová kriminalita, se snaží spojit s administrátory Facebooku a Instagramu," doplnila Nguyenová.

Související obsah

Zároveň kriminalisté prověřují, zda s Modrou velrybou nesouvisí některá podezřelá úmrtí dětí z poslední doby. Přibývá totiž sebevražd teenagerů a mladých lidí, například v okolí Kladna.

Rodičům a učitelům doporučují policisté promluvit s dětmi o hrozbách, které hra skrývá. Pozorujte, jestli se nezměnilo jejich chování, případně vzhled - všímejte si, jestli nemají pořezaná předloktí, nevstávají podezřele brzy, nebo se nestraní kolektivu.

Pokud máte podezření, že váš kamarád, sourozenec nebo spolužák nebezpečnou Velrybu hraje, ihned to nahlašte rodičům nebo na policii. To platí i pro hráče, kteří chtějí vyděračům uniknout. Ti by si měli, pokud možno, ukládat odkazy a čísla, odkud jim pokyny chodí, případně dělat printscreeny zpráv.


Nebezpečné hře Modrá velryba se budou věnovat i dnešní Televizní noviny. Sledujte od 19:30 na Nově!

ČTĚTE TAKÉ:

VAŠE PŘÍBĚHY: Nezájem rodičů mě dohnal k sebepoškozování
Změnil se váš potomek v EMO? To je problém!

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz