Antikoncepce

Berete antikoncepci a kouříte? Přestaňte, můžete vás to i zabít!

Berete antikoncepci a kouříte? Přestaňte, můžete vás to i zabít!
Zdroj: Profimedia

Díky hormonální antikoncepci sice neotěhotníte, ale může se vám stát něco daleko horšího. Zvláště pokud berete "prášky" a zároveň kouříte, koledujete si o pořádný malér. Kouření totiž v kombinaci s antikoncepcí výrazně zvyšuje riziko trombózy a mrtvice.

Čím dál víc dvacetiletých dívek končí v nemocnici s cévní mozkovou příhodou, po níž mohou i ochrnout. Mrtvici si spojujeme spíše se sedmdesátníky, proto ji ani lékař, pokud k němu přijde mladá žena s příznaky, nemusí hned poznat. Píše o tom web Vitalia.cz.


Příznaky

"Mají takové zvláštní stavy, kdy tělo neposlouchá - nemůžu mluvit, koukám na monitor a nevím, co na něm je. Brní je ruka. Nepřestanou s ní úplně hýbat, ale mají pocit brnění. Jedou v autě a nemůžou odbočit doleva. Chtějí, ale nejde to," popsal pro portál Tomáš Bureš, specialista na cévní chirurgii.

V takovém případě už se ženám vytvořily v těle sraženiny, které pak doputují až do hlavy. "Do mozku vedou dvě velké cévy, levá a pravá krkavice, cévní obvod v hlavě je propojený. Mohou se objevovat určité 'předpříznaky' - záblesky v oku, takové výpadky zorného pole," uvedl Bureš.

To proto, že sraženiny často končí v oční tepně. Pokud ale dvacetiletá slečna svému doktorovi řekne, že jí cuká v oku, pošle ji většinou k očnímu lékaři, který řekne, že je vše v pořádku, a dál se to neřeší. Právě v tom spočívá zákeřnost mozkových příhod, jejich příznaky navíc nejsou typické. Některé dívky tak končí na neurologii, protože je bolí hlava nebo jim hučí v uších.

Související obsah

Kouření

Riziko cévních mozkových příhod výrazně zvyšuje kouření. "Když bude dívka jenom kouřit a nebude brát antikoncepci, nebo naopak bude jen užívat antikoncepci, ale nebude kouřit, tak to riziko je řádově výrazně nižší. Potence je v té kombinaci," prohlásil chirurg.

Potvrdila to i mluvčí Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Lucie Přinesdomová. "Kouření je známý rizikový faktor cévní mozkové příhody, užívání antikoncepce je jiný rizikový faktor. Pokud se sejde více rizikových faktorů, zvyšuje se celkové riziko," vysvětlila.

Přitom u jiných tepenných onemocnění se hříchy "sčítají" dlouhé roky - i proto mrtvice postihuje hlavně starší ročníky. "Pozorujeme to tak posledních pět let. Jak přesně dlouho trvá, než dojde k problémům, se tedy zatím nedá říct. Ale jde o slečny dvacet, dvaadvacet let, to jsou typičtí pacienti," dodal Bureš.

Související obsah

Další faktory

Riziko mozkové příhody nebo embolizace (ucpání tepny krevní sraženinou) zvyšují také vrozené genetické poruchy srážlivosti. "Toho se všichni gynekologové bojí a je doporučeno, aby žena, než jí předepíší antikoncepci, měla vyšetření genetických mutací," popsal specialista.

Žena podstoupí jen odběr krve, který se pak pošle na jednoduchý rozbor. Gynekologové ale nemají povinnosti tento test před předepsáním antikoncepce udělat, proto by o něj měla dívka požádat. Pokud se nějaká "mutace" potvrdí, žena by antikoncepci brát neměla.

Vliv mají i další faktory, jako je třeba nadváha, ale v daleko menším procentu. "Ty dívky ještě nejsou ve věku, kdy se tyto faktory začnou projevovat," vysvětlil Bureš. Celý rozhovor se specialistou z kladenské kliniky, čtěte zde.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz