Mezinárodní den

Česko si připomnělo na Vítkově konec války, Zeman ale nedorazil!

Česko si připomnělo na Vítkově konec války, Zeman ale nedorazil!
Zdroj: ČTK

Dnes je tomu přesně 72 let od konce druhé světové války a nejvyšší státní představitelé se tak tradičně sešli na slavnostním ceremoniálu u Národního památníku v Praze na Vítkově. Slavnostní událost ale letos vynechala hlava státu - prezident Miloš Zeman, údajně proto, aby se mohl plně soustředit na odpolední jmenování generálů.

Politici, vojáci i veteráni se sešli na slavnostní pietě na Vítkově, aby položili věnce za oběti války. Ceremonie, které se každoročně účastní i hlava státu, se ale tentokrát musela obejít bez prezidenta Miloše Zemana. Ten se totiž omluvil, v programu má až odpolední jmenování generálů.

Jak řekl Aktuálně.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, důvodem je, že letošní jmenování generálů má být výjimečné. Čím bude unikátní, ale neprozradil.

Související obsah

Jestli je důvodem Zemanovy absence fakt, že letos je poprvé mezi navrženými generály žena (plukovnice Lenka Šmerdová), není jasné. Ovčáček tuto souvislost nepotvrdil. To, že by důvodem byla vyhrocená situace po jeho střetu s premiérem Bohuslavem Sobotkou (informovali jsme zde), ale mluvčí odmítl.

Při činnostech, které prezident při ceremonii obvykle provádí, ho tak zastoupil předseda Senátu Milan Štěch. Piety se dále účastnil premiér Bohuslav Sobotka, ministr obrany Martin Stropnický nebo třeba náčelník generálního štábu armády Josef Bečvář.

Na konci tradičního ceremoniálu se udělovalo celkem 32 nejvyšších vyznamenání válečným veteránům a jiným osobnostem. Odpoledne pak hlava státu povýší a jmenuje nové generály. Hodnost generálky české armády by mohla letos získat jako první žena i Lenka Šmerdová.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz