Bohuslav Sobotka

Zeman zpochybňuje odvolání Babiše, senátoři hrozí žalobou

Hrad zpochybnil, jestli je odvolání Andreje Babiše, které dopoledne prezidentovi poslal premiér Bohuslav Sobotka, správně napsané. Sobotka totiž navrhoval termín, ke kterému měl Zeman Babiše odvolat. Na to podle Hradu nemá právo.

Premiér Bohuslav Sobotka dopoledne překvapil prohlášením, že místo podání demise celé vlády navrhne odvolání Andeje Babiše z postu ministra financí. Návrh poslal na Pražský hrad. Podle mluvčího Kanceláře prezidenta Jiřího Ovčáčka je nepřípustné, aby premiér v návrhu odvolání stanovil konkrétní datum.

Prezident si podle Ovčáčka žádost důkladně prostuduje, velmi pravděpodobně se k ní ale vyjádří až po návratu z Číny po 20. květnu. Předseda Senátu Milan Štěch v rozhovoru pro DVTV pohrozil, že pokud prezident nevyhoví návrhu na odvolání Babiše, zváží senátoři ústavní žalobu.

Andrej Babiš v pátek zopakoval, že sám nevidí důvod, proč by měl končit ve funkci ministra financí. Podle Babiše se jedná o cílenou kampaň, která jej chce dostat z politiky. Rozhodnutí o svém osudu nechá Babiš na prezidentu Zemanovi.

Na změnu postoje premiéra Sobotky v záplavě tweetů reagoval mluvčí Kanceláře prezidenta republiky Jiří Ovčáček. Ovčáček uvedl, že "zoufalý premiér se právě snaží stáhnout do bahna celou republiku." Následně dodal, že Sobotka "mění názory každou hodinu. Takže raději počkáme, zda si svůj nejnovější přemet zase nerozmyslí".

Ke změně postoje vedlo Sobotku prohlášení Miloše Zemana, že má právní analýzy, podle kterých demise premiére neznamená demisi celé vlády, ale jen jejího předsedy. Sobotka na páteční tiskové konferenci uvedl, že v takovém případě by demise nic neřešila. Rozhodl se k ní totiž proto, aby Andrej Babiš skončil jako ministr financí. Podle Sobotky nedokázal vysvětlit nejasnosti okolo svých příjmů.

Opozice nepřestává volat po předčasných volbách. Pro ty se vyjádřili předseda ODS Petr Fiala či šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Naopak hnutí Úsvit si myslí, že v červnu by se předčasné volby nestihly a posouvat je z října na září nemá smysl.

V předchozích dnech se také objevily nahrávky, na kterých má Andrej Babiš úkolovat reportéra deníku MF Dnes. Babiš se k nahrávkám odmítal vyjádřit, podal ale trestní oznámení. Uvedl, že se obává, že je odposloucháván. V pátek připustil, že se s reportérem Přibilem sešel, šlo ale údajně o cílenou provokaci ze strany redaktora, kterého deník po zveřejnění nahrávek propustil.


Celá tisková konference Bohuslava Sobotky:

Kvůli nahrávkám svolaly TOP 09 a ODS na středu 10. května mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny. Andrej Babiš by na ní měl vysvětlovat okolnosti podivných nahrávek. Z jejich pořízení v pátek obviňoval i agenturu blízkou civilní rozvědce, Úřadu pro zahraniční styky a informace. Jeho ředitel Jiří Šašek se proti tomu důrazně ohradil.

I zahraniční média si všímají divadla, ve které se změnila včerejší schůzka prezidenta a premiéra. Zeman se choval, jako kdyby Sobotka přivezl demisi, ten ale přijel jen na konzultaci a jeho setkání s prezidentem se změnilo ve frašku. Záznam setkání prezidenta s premiérem najdete ZDE.

Ministři za hnutí ANO v pátek potvrdili, že jsou ochotni ve vládě pokračovat i v případě, že z ní odejde Andrej Babiš. Sobotka svolal na příští týden schůzku předsedů koaličních stran, na které chce jednat o tom, jak dál spolupracovat.

Ve čtvrtek Babiš také avizoval, že zváží podání trestního oznámení na Bohuslava Sobotku, který jej podle jeho názoru neustále pomlouvá. V pátek TV Nova řekl, že stále trestní oznámení zvažuje.

Skupina 27 senátorů, mezi kterými byli většinou ti zvolení za KDU-ČSL, vydala v pátek odpoledne prohlášení, ve kterém se zastali Bohuslava Sobotky. Útoky na něj a znevažování autority při návštěvě Hradu označili za nepřijatelné.

"Klíčovou pojistkou je mechanismus vyvození ústavní odpovědnosti za hrubé porušení ústavního pořádku. Jako senátoři jsme si vědomi, že naší rolí není pouze přihlížet, ale, bude-li toho třeba, konat," varovali senátoři.

  

Třetí koaliční strana, lidovci, ve čtvrtek deklarovala zájem pokračovat ve vládě na stávajícím koaličním půdorysu. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek je jedním z favoritů prezidenta Miloše Zemana na post premiéra. Pokud by ČSSD nenominovala jiného premiéra, naznačil Zeman, že by v případě demise Bohuslava Sobotky mohl vedením vlády pověřit Bělobrádka.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Lady Dee šokovala vyjádřením k vládní krizi: Hrubě urazila Babiše a Sobotkovi vyznala lásku!

NEJVĚTŠÍ AFÉRY A SKANDÁLY: Jak čeští politici k rozvodu a hanbě přišli!

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz