Houby

Rostou! Houbaři nosí plné koše a hlásí první hřiby! Kam vyrazit?

Rostou! Houbaři nosí plné koše a hlásí první hřiby! Kam vyrazit?
Zdroj: Thinkstockphotos

Počasí houbám v posledních dnech přeje. Ranní mrazíky pominuly a déšť se střídá se sluníčkem. Není tedy divu, že houbaři z celé republiky hlásí úlovky. Z lesa nosí i pořádné hřiby.

S prázdnou letos houbaři z lesa nechodili už v březnu, teprve teď ale naplno startuje jejich sezóna. Májovky a smrže sbírají lidé po kilech, konečně se ale také objevily první hřiby. Pochutnat si můžete hlavně na kozácích.

Současné teplo a dostatek vláhy slibují, že i v následujících dnech budou mít houbaři žně. Nejoblíbenějšími jarními houbami jsou právě smrže, čirůvky májovky nebo kačenky české. Začátkem května se přidala také penízovka dubová či opeňka měnlivá, radí web nahoubach.cz.

Druhá polovina května pak podle mykologů přeje prvním hřibovitým houbám. A to potvrzují také sami houbaři. "Hodonínsko 2 kozáci," hlásí Luba na webu nahouby.cz. Prvního kozáka našel v lese u Bohdalova také Jirka z Vysočiny. Již brzy bychom se ale mohly dočkat také hřibu dubového nebo borového.

Související obsah

S předstihem začíná růst také bedla, kterou v lesích běžně najdeme až v období prázdnin. "Dnes na zahrádce objevena bedla, třeba začínají," napsal houbař ze Zlínska.
Májovky a smrže hlásí houbaři z celé republiky a je jich požehnaně. "Včera na svazích tratě železniční mezi Horní Suchou a Albrechticemi nález májovek v množství cca 1 kg - mladé a zdravé," pochlubil se houbař z Moravskoslezského kraje. Téměř dvacítku májovek našla houbařka v lesoparku v Praze-Kobylisích.

Také už jste se letos radovali z prvních hub? Pochlubte se nám! Fotky posílejte na e-mail zpravy@nova.cz nebo na náš facebook!

Před pár dny se ze slušné nadílky smržů radoval houbař z Moravského krasu. "85 kusů smržů obecných a pár kačenek," pochlubil se na webu nahouby.cz Hromadu smržů hlásí také z Telče.

Pozor si v těchto dnech dejte naopak na jarní jedovaté houby. Určitě nesbírejte závojenku jarní, není to stejná houba jako závojenka podtrnka, která je naopak velmi chutná. Jedovatého ucháče obecného si zase můžete splést se smržem.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

SEZÓNA JE TU! Přečtěte si 6 věcí o houbách, které jste určitě nevěděli, ale měli byste

FOTO: Největší houbu na světě našel tento Mexičan

Houby jako symbol zdraví! Pomohou na záněty, nadváhu i proti rakovině

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz