Hypotéky

Vyplatí se převést hypotéku k jiné bance? KALKULAČKA

Původní odhady o tom, že letos značně zdraží hypotéky, se vůbec nemusí potvrdit. I když Česká národní banka (ČNB) ukončila intervence a přijala nová omezení, razantní zdražování se zatím nekoná. A ani zájem se výrazně nezmenšuje, loni si lidé půjčili přes 220 miliard, což je nejvíce v historii. Spoustě lidí ale letos a příští rok končí fixace, pro mnohé je tak vhodné spočítat si, jestli se nevyplatí hypotéku převést jinam.

Průměrná úroková sazba hypoték v dubnu stoupla na 2,01 % z březnových 1,95 %. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu (FH). Loni v listopadu a prosinci byla sazba na minimu 1,77 %. V prosinci začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb.

"Česká národní banka počátkem dubna ukončila intervence na kurzu koruny k euru, postupně se začnou normalizovat výnosy státních dluhopisů a zvyšovat cena zdrojů. Nadále tak lze očekáváme pozvolný růst sazeb," uvedl analytik Fincentra Josef Rajdl.

Hypotéky tedy postupně pomalu zdražují a jejich dostupnost je o něco horší a lidé pomalu ztrácí zájem. V dubnu bylo podle FH sjednáno o 1833 hypotéčních úvěrů méně, než v březnu. To představuje pokles objemu o 3,5 miliardy korun.

„Z doporučení ČNB mají banky nejvíce práce s limitem maximálně 15 % objemu úvěrů nad 80 % hodnoty nemovitosti. Zájem o toto pásmo je stále výrazně vyšší než uvedený limit. Zvyšování sazeb v tomto segmentu tak bude i v nejbližší době stěžejním faktorem pro růst průměrných úrokových sazeb,“ uvádí Josef Rajdl.

  

Zájem o hypotéky mírně klesá a není divu, když kvůli omezení ČNB banky nemohou poskytovat více než 90 % hypotéky. Lidé tedy musí sáhnout hlouběji do kapes a banky zdražují. Navíc si hypotéku může dovolit méně lidí. Naproti tomu v loňském roce dostali hypotéku skoro všichni.

Související obsah

Letos a příští rok skončí smluvená úroková sazba rekordnímu počtu Čechů. A to skoro třem stům tisícům. Jde o ohromnou sumu. Protože se bude podle odborníků nových hypoték prodávat méně, nastane boj o současné klienty.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz