Motory

Auta bez filtrů projdou klidně i technickou. Jezdí jich až milion!

Podvody s filtry pevných částic v osobních autech jsou pravděpodobně mnohem větší, než se zdálo. Podle zjištění reportéra TV Nova totiž používají na některých stanicích technické kontroly speciální zařízení, které simuluje chod motoru a měřením tak projdou i vozy s odstraněným filtrem. Jezdit bez něj se ale nesmí.

Auto bez filtru pevných částic by rozhodně nemělo projít povinnou emisní kontrolou. Stačí ale ochotný technik a může na silnici. "Když se to rozdělá, tak v tom je elektronika a musí se z toho vytáhnout potenciometr, kterým by šlo měnit kouřivost," říká na videu z kontroly, točeném skrytou kamerou, technik. Vysvětluje, jak ošidí měřící přístroj.

Měřicí přístroj se podle našeho zjištění dá upravit tak, aby toho příliš nenaměřil. Systém se připojí na malou krabičku, která simuluje chod motoru. Měřák si myslí, že je připojený k autu, přitom ale naměří jen to, co mu určí technik.

Související obsah

Zatímco stanice technické kontroly musejí kontrolu vozidla dokládat fotkami a videozáznamy, pro emise nic takového neplatí. "Pravda je, že prostě když změřím auto jiné, tak když mě nechytnete za ruku, tak mi to dokažte, že jo," potvrzuje automechanik Jan Karnolt.

Nejde o nic výjimečného. V praxi jde o hrozivá čísla. "Těch vozidel, které jsou postiženy, mají nějaké problémy s řízením emisí, je více než dvě třetiny," odhaduje mluvčí automobilky Josef Förster.

Související obsah

Filtry pevných částic dosud mají jen auta s naftovými motory. Do budoucna se ale počítá s jejich instalací i do benzínových. Řidiči nechávají filtry odstranit nejčastěji kvůli obavám z drahých oprav. "Dostanou se do stavu, že oprava je moc drahá, tak si nechají filtr vyndat, nechají si ještě poradit, že to bude líp jezdit," potvrzuje automechanik Petr Krištof.

Ministerstvo dopravy prý změny v měření emisí plánuje a nová pravidla už připravuje. Nikdo ale dosud neuvedl, jaké změny přijdou a kdy začnou platit.

Související obsah

Podle některých odhadů jezdí na českých silnicích až milion dieselů bez filtru pevných částic.
 

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz