Vojáci

Válka nekončí, USA pošlou do Afghánistánu další tisíce vojáků

Spojené státy pravděpodobně vyšlou další čtyři tisíce vojáků do Afghánistánu. S odvoláním na zdroje z Pentagonu to tvrdí agentura AP. Američané prý tak chtějí odblokovat situaci v zemi. Centrální vláda v Kábulu se západní podporou kontroluje pouze část území a nedaří se jí porazit jednotky islamistických skupin.

Bezpečnostní situace v Afghánistánu se nelepší. Nejméně šest lidí zemřelo při čerstvém útoku na šíitskou mešitu v Kábulu. Zahynul policejní velitel, ostatními oběťmi jsou civilisté.

Atentáty jsou téměř na denním pořádku. Organizují je bojovníci hnutí Tálibán i dalších radikálně náboženských skupin. Některé z nich se hlásí k takzvanému Islámskému státu.Cílem ozbrojených povstalců je vyhnání západních jednotek a svržení vlády podporované ze zahraničí.

Největší posílení americké armády v Afghánistánu od lednového nástupu Donalda Trumpa má příští týden ohlásit ministr obrany James Mattis, tedy politik s přezdívkou Šílený pes, kterou si vysloužil během svého působení u mariňáků. Pravomoc rozhodnout o počtu vojáků vyslaných do cizí země mu udělil prezident.


Čtyři tisícovky vojáků se mají přidat k asi deseti tisícům těch, kteří v Afghánistánu v současnosti působí. Američané se v zemi pokoušejí nastolit demokratický režim už téměř 16 let. Podle OSN při tom zemřely desítky tisíc lidí. Válka také ze země vyhnala asi 2,5 milionu uprchlíků.

pez, Matěj Sviták, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz