Káva

Pití kávy prodlužuje život, zjistila rozsáhlá vědecká studie

S dobrou zprávou pro milovníky kávy přišli vědci z Británie a Ameriky. Během 16 let sledovali sedm set tisíc lidí v Evropě a ve Spojených státech a došli k závěru, že pití kávy má příznivé účinky a prodlužuje život.

Blahodárný vliv na délku lidského života mají podle dvou nejnovějších studií dva až tři šálky kávy denně. Šestnáctiletá evropská část výzkumu, která zahrnovala přes půl milionu lidí, ukázala, že pití kávy snižuje riziko předčasného úmrtí u mužů o 18 procent, u žen pak o 7 procent.

"Asi nejdůležitější je, že jsme ke stejnému výsledku dospěli v deseti evropských zemích a u různých druhů káv - od espressa po norskou filtrovanou kávu," říká profesor Elio Riboli z Imperial College London.

Související obsah

Americký výzkum, který zahrnoval téměř dvě stě tisíc Afroameričanů a příslušníků různých etnických skupin, dospěl k podobným výsledkům. Riziko předčasného úmrtí kleslo o 12 procent dokonce i u těch, co si denně dopřávali jen jeden šálek nebo zvolili kávu bez kofeinu.

Vědci mají za to, že při vyšší spotřebě klesá nebezpečí úmrtí zvláště z důvodu onemocnění oběhové nebo trávicí soustavy. Experti se domnívají, že tajemství delšího života skrývá směs antioxidantů, které se v plodech kávovníku nachází. Upozorňují ale, že není dobré překračovat dávku přibližně 240 mililitrů kávy za den.

Související obsah

Už dřívější výzkumy naznačily souvislost pití kávy se sníženým rizikem onemocnění srdce, ledvin nebo některých druhů rakoviny. Studie odhaduje, že lidé denně po celém světě vypijí přes dvě miliardy šálků kávy.

pez, Kristina Tůmová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz