Domácí

Rady záchranářů: Vedro útočí. Kdy hrozí úpal a kdy úžeh

Velká část lidí se těší na teplo a sluníčko, nicméně s letním počasím přichází nebezpečí úžehu a úpalu, lidé si je často pletou a není divu, protože jedno onemocnění má s druhým mnohé společné a často se vzájemně provází, obojí totiž vzniká při přehřátí organismu.

Přehřátí organismu vzniká ve chvíli, kdy vzrůstá tělesná teplota až do chvíle narušení schopnosti termoregulace. Mohou ho způsobit vnitřní faktory, jako jsou například vyčerpání, obezita a nemoc, stejně jako vnější, těmi jsou dlouhodobý pobyt na slunci nebo v teplém a vlhkém prostředí.

Konečnou fází přehřátí je právě úpal, kdy dochází k vzestupu tělesné teploty nad 40 °C, tělo již není schopné odvádět teplo, které se začne šířit orgány. Pokud k úpalu dojde na sluníčku, často se přidává i úžeh.

Úpal provází často horečky a někdy i křeče, uvádí portál Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR. Objevují se bolesti hlavy, únava a při dlouhodobém vystavení horku mohou lidé kolabovat. Při úpalu se může objevit nepravidelné dýchání, lidé často zvrací. Kůže je suchá a teplá.

Úžeh naproti tomu vzniká při vystavení přímému slunečnímu svitu, působením tepla se zahřívá mozek. Úžeh může vzniknout i při krátkém pobytu na slunci. Při delším vystavení se často přidává i úpal.

Příznaky úžehu jsou bolesti hlavy, závratě a poruchy koncentrace, provází ho nevolnost a zvracení, objevuje se slabost a únava. Při překrvení mozkových plen může člověk upadnout až do bezvědomí.

V obou případech je nutné postiženou osobu okamžitě přesunout do stínu nebo chladné místnosti, dále je potřeba osobu pomalu ochlazovat, v případě rychlého ochlazení může dojít k šoku. Také je nutné doplňovat tekutiny.

Související obsah

Je důležité úpal ani úžeh nepodceňovat, při vážných případech dochází často k otokům mozku, které mohou vést k jeho poškození, v nejhorším případě může nastat i smrt.

Záchranáři doporučují úžehu i úpalu předcházet. Výrazně pomůže omezit pobyt na přímém slunci, chránit si hlavu nějakou pokrývkou, pravidelně doplňovat tekutiny, nosit ochranné oblečení a snížit fyzickou námahu.

klma, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz