Marián Kotleba

Kotlebovi hrozí vězení! Charitu zneužil k propagaci neonacismu

Slovenský poslanec a lídr krajně pravicové Ľudové strany Naše Slovensko, která se podle některých expertů otevřeně hlásí k tradici Slovenského štátu z období druhé světové války, čelí obvinění z extremismu. Podle policie zneužil charitu k propagaci neonacismu.

Šeky v hodnotě 1488 eur. To je výše daru, který třem sociálně slabým rodinám letos odevzdali členové slovenské krajně pravicové strany.

Číslovky 14 a 88 přitom extremisté používají jako symboly. Čtrnáctka označuje počet slov ve větě doživotně odsouzeného amerického neonacisty Davida Lanea o ochraně bílých dětí. Osmdesát osmička pak odkazuje na nacistický pozdrav.

Podle šéfa strany Mariana Kotleby, který je také županem banskobystrického kraje, je ale suma na šeku jen náhoda. "Pokud někdo považuje to, že pomůžeme slušným rodinám, za provokaci, tak to je asi jeho mentální svět," prohlásil Kotleba.

Nejen za provokaci, ale i za porušení zákona ovšem čin považuje policie. "Můžeme potvrdit, že vyšetřovatel Národní kriminální agentury Prezidia policejního sboru vznesl obvinění vůči osobě M. K. za přečin projev sympatie ke hnutí směřujícímu k potlačení základních práv a svobod," uvedl policejní mluvčí Martin Wäldl.

Vyšetřovatelé v souvislosti s obviněním vycházeli i ze znaleckých posudků. Detaily stíhání ale zatím policie odmítla komentovat. "Vzhledem k probíhajícím procesním úkonům trestního stíhání není možné poskytnout žádné bližší informace," odmítl Wäldl. Kotlebovi hrozí až tříleté vězení.

Petra Matýsková/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz