čip

Nová naděje! Čip dokáže uzdravit buňky, stačí ho přiložit ke kůži

Vědci z univerzity v Ohiu přišli s revolučním způsobem léčby. Vyvinuli čip, který dokáže změnit kožní buňky na téměř jakékoliv jiné. Ty pak mohou v těle nahradit poškozené tkáně na mnoha místech. Čip stačí ke kůži jen přiložit. Nadějnou metodu teď čeká podrobné testování.

Čip, který je velký jen jako nehet na prstu. Jeho přínos by ale mohl být obrovský. Výzkumníci v laboratoři Ohijské univerzity testují jeho schopnosti. Přiloží ho na zraněnou část těla a pustí do něj slabý elektrický proud.

"Trvá to jen vteřinu a není to invazivní. Čip se nedostane pod kůži a po chvilce přiložení se zase odstraní," popsal unikátní metodu výzkumník Chandan Sen. 

Čip změní DNA kožních buněk, které jsou pod ním, a zahájí tak proces jejich přeprogramování. Buňky se mohou proměnit v takový typ, který je potřeba k léčbě pacienta. Například ve zraněné noze, do které neteče krev, je takto možné vyrobit nové cévy.

"Během sedmi dní se začnou objevovat změny, které pak přetrvávají. To nás příjemně překvapilo," dodal Sen.

Související obsah

Za týden se tak v noze objeví funkční cévy a zraněná noha je zachráněná. Všechno s jednou velkou výhodou - používají se jen vlastní buňky pacienta, a jeho imunitní systém s nimi proto nemá problémy.

Na lidech novou technologii zatím nikdo netestoval, zkoušela se jen na zvířatech. "Udělali jsme pokus s myší a dopadl úspěšně," pochlubil se další z výzkumníků James Lee.

Možnosti nového čipu se neomezují jen na kůži. V laboratoři se na pokusné myši povedlo vytvořit tímto způsobem i mozkové buňky. Ty dokázaly napravit škody napáchané mrtvicí. Teoreticky by tak mělo být možné vytvořit mozkové buňky i u lidí a například z nohy je přesunout dovnitř lebky. Díky tomu by se mohla dát léčit například Alzheimerova nebo Parkinsonova nemoc.

mom/Matěj Sviták, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz