Princezna Diana

Smrt princezny Diany stále halí záhada! 6 TEORIÍ, kterým lidé věří

Svět si připomíná tragickou ztrátu princezny Diany. Oblíbená členka královské rodiny zemřela přesně před dvaceti lety. I přesto ve společnosti stále přežívají konspirační teorie o tom, co se vlastně stalo. Přečtěte si, kdo nebo co mělo Dianu zabít.

Je to na den přesně dvacet let, co vyhasl život princezny Diany. Zemřela na konci srpna 1997 po dopravní nehodě v pařížském tunelu Pont de l'Alma. Nepřežil ani její přítel Dodi al-Fayed a řidič Henri Paul. Přestože od jejich smrti uplynulo už dvacet let, někteří lidé stále věří spíše konspiračním teoriím.

Několik hypotéz přežívá i přesto, že v roce 2008 bylo ukončeno rozsáhlé vyšetřování britské a francouzské policie. Vyšetřovatelé v závěrech uvedli, že Dianin řidič byl opilý a k bouračce došlo kvůli vysoké rychlosti, kterou auto do tunelu vjelo. Šlo o "tragickou nehodu".

Nejznámější konspirační teorie o Dianině smrti, jak je připravil portál Birmingham Mail:


1. Nechala ji zavraždit královská rodina

Tahle teorie je zřejmě tou nejznámější. Podporoval ji také otec Dianina milence Dodiho al-Fayeda Mohamed. Několikrát zopakoval, že princezna byla těhotná a chtěli s Dodim oznámit zasnoubení. Údajně mu to sdělila po telefonu večer před svou smrtí.

Související obsah

Představa, že by si matka následníka trůnu vzala egyptského muslima, se ale musela královské rodině příčit. Něco takového prý nemohli tolerovat, a tak se museli Diany "zbavit". Vraždu pak měl vykonat princ Philip, Charles, jeho milenka Camilla či Dianina sestra Sarah.

Tuto teorii před deseti lety oprášil francouzský novinář Chris Laffaille, který tvrdil, že má Dianiny lékařské záznamy. Ty měly dokazovat, že princezna opravdu čekala dítě. Nemocnice ale domněnku odmítla s tím, že záznamy byly podvrh.

Další teorie najdete na následující stránce:

2. Zabila ji tajná služba

Poprask po Dianině smrti způsobil bývalý agent tajné služby MI6 Richard Tomlinson. Prohlásil, že nehoda, při níž princezna zemřela, se velmi podobá plánovanému atentátu na jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Teorii ale vzápětí odmítl exšéf tajné služby, který prohlásil, že MI6 rozhodně Dianu nezabila a ani neexistoval plán na vraždu Miloševiče.

Související obsah

3. Zásah armády a záblesk baterky

Před čtyřmi lety odstartovalo vyšetřování Scotland Yardu, které vyvolalo prohlášení jednoho z vojáků. Bývalý seržant SAS (speciální jednotky britské armády) měl své ženě prozradit, že armáda měla nakrátko oslepit Dianina řidiče tak, aby při vjezdu do tunelu ztratil orientaci a naboural.

Jednotka pak údajně zasvítila řidiči do očí speciálním světlem, které se používá i v boji proti teroristům. Záblesk světla popsali také svědci, mělo vycházet z motorky, která těsně před nehodou Mercedes předjela. Podle vyšetřování ale SAS Dianu nezabila a světlo nemělo na náraz vliv.

Související obsah

4. Sabotáž s bezpečnostními pásy nebo brzdami

V roce 1995 si Diana několika lidem postěžovala, že s brzdami v jejím autě někdo manipuloval. Přiznala, že se cítí v ohrožení života. Na Mercedesu, kterým v osudnou noc jela, se ale žádné závady nenašly.

Další teorie tvrdí, že někdo záměrně upravil bezpečnostní pásy tak, aby nefungovaly. Princezna byla známá tím, že se poutala i na krátké vzdálenosti, proto je zvláštní, že nebyla připoutaná ona ani její přítel Dodi. I tuto domněnku ale vyšetřovatelé vyloučili.


Mělo na smrti princezny podíl záhadné bílé auto? Čtěte na poslední stránce:

5. Záhadný bílý Fiat

Různé analýzy vraku ukázaly, že se Mercedes před fatální nehodou srazil s bílým Fiatem Uno. Na kapotě Mercedesu měla zůstat bílá barva, která střet potvrdila. Podle Mohameda al-Fayeda patřil vůz francouzskému fotografovi a dvojitému agentovi jménem Jean-Paul James Andanson.

Autem měl Andanson narazit do Mercedesu s princeznou a "poslat" ho na pilíř tunelu. Rekonstrukce nehody prokázaly, že takovým způsobem k tragédii rozhodně dojít nemohlo. Mercedes se s bílým autem střetl zřejmě ještě před osudnou nehodou.

Tuto konspirační teorii ale stále živí fakt, že Andanson byl v roce 2000 nalezen mrtvý v autě. Policisté ho objevili v ohořelém vraku a případ vyhodnotili jako sebevraždu. Podle al-Fayeda se zabil buď kvůli pocitu viny, nebo byl zavražděn britskou policií.

Související obsah

6. Prodleva při převozu do nemocnice

První záchranáři k vraku dorazili v 00:26, princeznu Dianu ale v nemocnici přijali až ve 2:06. Co se dělo do té doby? Proč tak dlouho trvalo, než Dianu vyprostili? Jak mohla cesta do nemocnice zabrat téměř půl hodiny? Proč sanitka nejela do první určené nemocnice?

I na tyto otázky odpověděli vyšetřovatelé, i když zůstává otázka, zda dostatečně. Záchranářům na místě trvalo celou půlhodinu, než Dianu vyprostili z poničeného auta. Po přesunu na lehátko se jí zastavilo srdce a resuscitace trvala téměř 20 minut.

Z tunelu sanitka odjela v 1:41 a zamířila do nejbližší nemocnice - Hôtel-Dieu. Po cestě se ale lékaři rozhodli zavézt princeznu do jiné nemocnice - Pitié-Salpêtrière. Důvodem mělo být to, že původně zvolená klinika nebyla na Dianina zranění dostatečně vybavena. Cestou navíc museli záchranáři zastavit, protože Dianě klesal krevní tlak.

epa, TN.cz

K tématu Princezna Diana

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz