Hygiena

Teplá, nebo studená voda na mytí rukou? Je to jedno, říkají experti

Teplá, nebo studená voda na mytí rukou? Je to jedno, říkají experti
Zdroj: Profimedia

Dbáte na správnou hygienu, ale přesto si stále nejste jisti, jestli si mýt ruce teplou nebo studenou vodou či používat obyčejné mýdlo nebo to antibakteriální? Podle nových vědeckých teorií je to úplně jedno.

Některé obecně známé studie tvrdí, že by vaše ruce při mytí měly být pod tekoucí vodou minimálně 45 sekund a voda by měla mít teplotu alespoň 16 stupňu Celsia a více.

Nejnovější americké studie však potvrdily, že pokud si ruce myjete pod studenou vodou odstraníte z nich stejné množství bakterií a nečistot, jako když použijete teplou vodu.

"Pokud si ruce pod vodou alespoň trochu promnete, splní to dokonale účel a stačí je pod kohoutkem držet i deset sekund," uvedl profesor Donald Schaffner, specialista na stravování.

Související obsah

21 dobrovolníků z univerzity Rutgers v New Jersey bylo podrobeno testům. Myli si ruce pod vodou, která měla 16, 26 a 38 stupňů, za použití různého množství mýdla.

Ani teplota vody, ani množství nebo složení mýdla však neučinilo žádný rozdíl v množství odstraněných bakterií z rukou. Ty byly primárně odstraněny po deseti sekundách.

Podle Schaffnera není důležité jakým způsobem a jak dlouho si myjete ruce, nýbrž, že si je vůbec myjete. Především před přípravou nebo konzumací jídla.

kik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Hygiena

Důležité Události

Píše se na Deník.cz