Vejce

Česko bude kontrolovat všechna vejce z dovozu! Kvůli toxické látce

Česko bude od středy kontrolovat všechna dovážená vejce a vaječné výrobky. Ministerstvo zemědělství tak reaguje na kontaminaci několika tun potravin jedovatým fipronilem.

"Od zítřka rozšíříme mimořádná veterinární opatření, která jsme už udělali na výrobky z Holandska a Belgie, na veškeré ostatní země," uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka ve vysílání Radiožurnálu. Zároveň potvrdil, že už se do Česka kontaminované výrobky dostaly.

"Vejce a produkty budou muset dovozci povinně testovat na fipronil ze všech států, tedy nejen z Evropské unie, ale i ze všech ostatních, pokud je budou dovážet na území České republiky," upřesnil Jurečka.

Dovozci tak budou muset nejdříve laboratorně zjistit, zda vejce a vaječné výrobky neobsahují fipronil. Až pokud se prokáže, že v nich jedovatá látka není, budou moct uvést produkty na trh. Případně mohou obchodníci samozřejmě testy provést dříve a doložit jejich negativní výsledky.

Související obsah

Kontrola se dosud týkala jen vajec z Belgie a Nizozemska, které začaly vaječné výrobky stahovat jako první. Zároveň se v těchto zemích objevilo nejvíce vajec s nebezpečným přípravkem na hubení hmyzu.

Podle agentury DPA se kontaminovaná vejce objevila už ve 24 zemích Evropské unie. Skandál nezasáhl jen Litvu, Portugalsko, Kypr a Chorvatsko. Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Vejce

Důležité Události

Píše se na Deník.cz