Nutná obrana

Seniorka doma zabila zloděje: Tři scénáře toho, co bude dál

Celé Česko řeší případ z Ostravy, kde sedmašedesátiletá paní Jarmila zabila o dvacet let mladšího zloděje, který se jí ve středu v noci vloupal do domu. Lidé seniorce fandí, policisté ale vše vyšetřují jako těžké ublížení na zdraví. Co bude dál?

"Co to máme za blbé zákony!? Paní se brání ve svém domě a ještě budou zkoumat, jestli to byla nutná obrana! Tohle mě fakt dokáže rozpálit doběla! Paní držím palce, aby všechno dopadlo v její prospěch!," píše například Radka.

Podobně reaguje drtivá většina diskutérů na internetu, po trestu pro starší ženu nevolá snad nikdo. S tím, že policie nakonec případ odloží jako nutnou obranu, počítá i známý advokát Jan Černý, kterého redakce TN.cz oslovila.

"Obecně platí, že aby nějaký případ mohl být brán jako nutná obrana, musí být splněny dvě základní podmínky. Tou první je, že člověk se brání pokračujícímu útoku. To znamená, že sem nepatří třeba postřelení zloděje, který už je dvacet metrů daleko a utíká pryč," vysvětluje advokát.

Druhou podmínkou je, že obrana musí být přiměřená. "Takže když někoho přistihnete, jak vám krade ze záhonu jahody, není nutnou obranou ho zastřelit," míní Černý.

Vše podle něj zatím nasvědčuje tomu, že sedmašedesátiletá žena obě tyto podmínky splnila. V momentě, kdy zloděje bodla kuchyňským nožem, se s ním totiž podle vlastních slov zoufale přetahovala o dveře.

Související obsah

"A pokud jde o přiměřenost obrany - v domě byl o dvacet let mladší a podle všeho mnohem silnější muž. A nepochybuji o tom, že se paní bála o život," uvažuje advokát Černý. Sama napadená přitom TV NOVA řekla, že ji dotyčný napadl už v minulosti.

Proto právník nepochybuje o tom, že zabití zloděje bude překvalifikováno z těžkého ublížení na zdraví na nutnou obranu a paní Jarmila vyvázne bez trestu.

Ale i když je tento scénář momentálně nejpravděpodobnější, není jediný. Rýsují se ještě minimálně další dvě varianty.

Tou první je, že policie případ nepřekvalifikuje a opravdu ho pošle k soudu. A majitelka domu se dočká očištění svého jména tam, protože ji soud po logické úvaze zprostí viny. Druhou možností je, že bude paní Jarmila skutečně odsouzená a skončí ve vězení, to však není příliš pravděpodobné.

Pusťte si rozhovor se ženou:

pez, TN.cz

K tématu Nutná obrana

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz