Otrava

Houbařská sezóna vrcholí! Přibývá také otrav z hub, varují lékaři

Otrav z hub v Česku přibývá. Například nymburská nemocnice už eviduje deset pacientů s příznaky otravy po požití nedostatečně tepelně upravených nebo nejedlých hub.

Ambulance nymburské nemocnice zaznamenala deset lehčích případů týkajících se otravy z hub. V druhé polovině září vrcholí houbařská sezóna. A houby rostou třeba na západě Čech nebo na Českomoravské vrchovině.

S tím se ale pojí i otravy z hub. Ty se projevují bolestí břicha, zvracením, průjmem, může se objevit celková slabost, pokles tlaku, zvýšení tepu a bušení srdce. U prudce jedovatých hub dochází s odstupem dvou až tří dnů k poškození jater a ledvin.

Odborníci doporučují sbírat jen opravdu známé, mladé houby bez známek znečištění či poškození. A pokud možno neochutnávat syrové houby. Zásadní chybou je i nedostatečné tepelné zpracování, kdy se doporučuje alespoň 10 minut vaření či smažení.

Související obsah

Dojde-li přece jen k příznakům otravy, lékaři doporučují vyvolat zvracení, či požít živočišné uhlí. K zapití je dobré užít černý čaj. I poté byste ale měli vyhledat lékařskou pomoc. Odborníci také nabádají, aby "otrávení" lidé nebo jejich doprovod do nemocnice přinesli vzorek jídla, které jim neudělalo dobře. Lékařům to usnadní práci.

epa, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz