Otrava

Houbařská sezóna vrcholí! Přibývá také otrav z hub, varují lékaři

Otrav z hub v Česku přibývá. Například nymburská nemocnice už eviduje deset pacientů s příznaky otravy po požití nedostatečně tepelně upravených nebo nejedlých hub.

Ambulance nymburské nemocnice zaznamenala deset lehčích případů týkajících se otravy z hub. V druhé polovině září vrcholí houbařská sezóna. A houby rostou třeba na západě Čech nebo na Českomoravské vrchovině.

S tím se ale pojí i otravy z hub. Ty se projevují bolestí břicha, zvracením, průjmem, může se objevit celková slabost, pokles tlaku, zvýšení tepu a bušení srdce. U prudce jedovatých hub dochází s odstupem dvou až tří dnů k poškození jater a ledvin.

Odborníci doporučují sbírat jen opravdu známé, mladé houby bez známek znečištění či poškození. A pokud možno neochutnávat syrové houby. Zásadní chybou je i nedostatečné tepelné zpracování, kdy se doporučuje alespoň 10 minut vaření či smažení.

Související obsah

Dojde-li přece jen k příznakům otravy, lékaři doporučují vyvolat zvracení, či požít živočišné uhlí. K zapití je dobré užít černý čaj. I poté byste ale měli vyhledat lékařskou pomoc. Odborníci také nabádají, aby "otrávení" lidé nebo jejich doprovod do nemocnice přinesli vzorek jídla, které jim neudělalo dobře. Lékařům to usnadní práci.

epa, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Otrava

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz