Alzheimerova choroba

Hrozí vám Alzheimer či demence? Udělejte si tři jednoduché testy

Hrozí vám Alzheimer či demence? Udělejte si tři jednoduché testy
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com

Na 21. září každoročně připadá Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Jedná se o onemocnění mozku, při kterém umírají mozkové buňky. Nemocní lidé zapomínají, nepoznávají své blízké a postupně nad sebou ztrácí kontrolu. Nehrozí onemocnění i vám? Udělejte si několik jednoduchých testů.

Nejčastějším projevem Alzheimerovy choroby je demence. A ačkoli si mnoho lidí myslí, že je přirozenou součástí stárnutí, není to tak. "Demence je závažná mozková choroba zapříčiněná degenerativními změnami v mozkové tkáni. Většina forem demence postihuje jedince nad 60 let, stále častěji je předčasná demence v mladším věku poměrně častý jev," upozorňují odborníci z Alzheimer centra.

Demence se zpočátku projevuje postupným oslabování inteligence, schopnosti rozpoznávání a paměti, změnou osobnosti, apatií a ztrátou zájmu o činnosti.

V současné době trpí Alzheimerovou chorobou 60 % lidí starších 85 let, ve věku na 65 let je to každý dvacátý člověk. Stále se také zvyšuje počet nemocných mezi mladými. U žen se vyskytuje demence 2x častěji než u mužů.

Související obsah

Jak poznáte člověka s Alzheimerem?

Nemocný člověk si nevzpomíná na to, co dřív dobře znal, obtížně si vybavuje názvy předmětů a nezvládá ovládat ani jednoduché přístroje - například telefonovat. Nepoznává členy rodiny, ukládá věci na neobvyklá místa a pak je nemůže najít, nepamatuje si, co říkal a stále dokola pokládá ostatním stejné otázky.

Postupně ztrácí kontrolu nad svými náladami i pocity, může být netečný nebo podrážděný. Nedodržuje základní hygienické návyky, je inkontinentní. Nedokáže se obléknout, najíst ani vyjádřit a stává se zcela závislým na péči okolí.

Hrozí vám onemocnění? Otestujte se!

Alzheimerova choroba se u člověka může projevit v každém věku. Důležité je zachytit první příznaky včas, pak totiž dokážou lékaři projevy nemoci lépe potlačit. Vyzkoušejte si několik jednoduchých testů, které vám řeknou, jak na tom s pamětí a úsudkem jste.


Testy hodin

Jedním z nejjednodušších testů k diagnostice onemocnění je tzv. test hodin. Zadání je snadné: nakreslete hodiny a vyznačte na nich čas 10:10.

Pokud je kruh hodin nakreslen správně, číslice jsou tam, kde mají být a velká i malá ručička ukazují správný čas, vše je v pořádku.

Jestliže se vám ale nedaří kruh nakreslit, čísla jsou rozházená nebo ručičky neukazují správný čas, můžete mít problém. Vyhodnocení testu ze stránek Alzheimerova centra najdete v tabulce:

Fialové postavičky

Vědci používají také test s fialovými postavičkami - tzv. Greebles. Všechny vypadají na první pohled stejně, jedna se ale od ostatních liší. Pokud se vám podaří odlišnost najít, máte mozek v pořádku. Když ale odlišnost najít nedokážete, je možné, že v budoucnu budete nemocí ohroženi.

Správná odpověď: Liší se postavička s číslem čtyři. Když se na ni dobře podíváte, zjistíte, že rohy a ruce jsou jinak tvarované.

Test paměti

Neobstáli jste? Nezoufejte! Možná vám bude stačit jen trochu víc trénovat paměť. Pokud se ale situace nezlepší, zajděte k doktorovi, který vás odborně prohlédne.


Související obsah

Co mozku prospívá a co ne?

Snažte se být co nejvíc aktivní - najděte si koníčky a snažte se poznávat nové lidi. Pomáhá také studium cizích jazyků či hra na hudební nástroj. Snažte se spát alespoň 6 hodin denně, věnujte se alespoň půl hodiny denně aktivnímu pohybu, luštěte křížovky, čtěte, hrajte hry.
 

Mozku prospívají také vhodné potraviny. Patří mezi ně ginkgo biloba, ryby, ořechy, luštěniny, avokádo, káva a hořká čokoláda.

Mozku a paměti naopak škodí nečinnost, vynechávání snídaně a přejídání se, podváha i nadváha, vztek a negativní myšlenky, zvýšený cholesterol a krevní tlak. Alzheimerem jsou více ohroženi osamělí lidé, lidé bez koníčků a také kuřáci a alkoholici. Vyvarujte se sladkým jídlům a nápojům, cukrovinkám a tučnému masu.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

DOJEMNÉ VIDEO: Miliony lidí tleskají muži, který pomáhá otci bojovat s nepřízní osudu. Udělali byste to také pro své rodiče?

Denně užíval dvě lžičky kokosového oleje. Po dvou měsících přišlo neuvěřitelné zjištění!

Alzheimerova nemoc: Jak se novodobému moru ubránit?

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz