Topení

Topíte doma tím, čím máte? Hříšníkům hrozí vysoké pokuty!

Od začátku roku můžou úředníci kontrolovat, čím kdo topí přímo v domech. Pokud zjistí, že se v kotli spaluje nevhodné palivo, můžou uložit pokutu v řádech desítek tisíc korun. Ke kontrole je přitom potřeba doložit také revizní posudek kotle. Kdo ho nemá, toho čekají další sankce.

Pneumatiky nebo plast. Příklady toho, čím lidé topí a znečišťují ovzduší. Tyto případy od začátku roku řeší novela zákona. Ta umožňuje úředníkům vstoupit do domu a zkontrolovat kotel na tuhé palivo.

Padesát tisíc korun - do takové výše může sahat pokuta, pokud topíte zakázaným palivem nebo nepustíte kontrolu do bytu. Během letošního roku řešily úřady 640 stížností.

Kontrolovat kotle mohou obecní úřady obcí s rozšířenou působností. Pokud mají úředníci podezření, že topením porušuje majitel zákon, nejprve mu zašlou písemné upozornění. Samotných kontrol zatím provedli téměř sto. Nejvíce v Jihomoravském, Zlínském nebo Středočeském kraji.


Naopak žádná neproběhla na severu Moravy, přestože tam bývá ovzduší každým rokem jedno z nejhorších v republice. Podle ministerstva životního prostředí mají kontroly preventivní charakter.

Související obsah

"Mnoho provozovatelů kotlů své jednání na základě upozornění od úřadu na možnou fyzickou kontrolu napraví," míní mluvčí resortu Petra Roubíčková.

Desetitisícové pokuty tak zatím nepadly. Ty menší už ale ano. Jako třeba hned zkraje roku v Jižních Čechách. Sousedé si stěžovali na hustý dým z komínu. Úřad vyměřil majiteli pokutu do pěti tisíc. I za to, že neměl potvrzení o odborné revizi kotle.

Revize kotle je přitom od ledna letošního roku povinná a platí dva roky. Pokud ji nemáte, může vás to stát až dvacet tisíc korun.

pez, Jan Socha, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz