Pavel Bělobrádek

Se stíhaným Babišem do vlády nejdu, řekl šéf lidovců na TN.cz!

Se stíhaným Babišem do vlády nejdu, řekl šéf lidovců na TN.cz!
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Původně měli kandidovat v koalici se Starosty, lidovci se ale nakonec rozhodli jít do voleb sami. Jak tuto změnu na poslední chvíli vnímá a v jaký výsledek doufá? I na jste se mohli ptát předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Na otázky odpovídal v on-line rozhovoru se čtenáři TN.cz.

Dalším z hostů předvolebních on-line rozhovorů s lídry politických stran byl v úterý večer předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Jeho strana se před čtyřmi lety vrátila do Poslanecké sněmovny. V roce 2010 totiž strana skončila těsně pod 5% hranicí a ze Sněmovny poprvé vypadla.

Právě obavy z toho, že by se podobný scénář mohl opakovat, vedly lidovce k rozhodnutí ustoupit od původně plánované koalice s hnutím Starostové a nezávislí. Koalice by totiž musela získat 10 % hlasů. V červnových průzkumech za touto laťkou výrazně zaostávala. Lidovci se rozhodli kandidovat samostatně, Starostům nabídli místa na kandidátce, což ale hnutí odmítlo a do voleb jde také samostatně.


Bělobrádek v on-line rozhovoru se čtenáři TN.cz uvedl, že volebního neúspěchu a případného vypadnutí lidovců ze Sněmovny se neobává. Prý proto, že se obává jen Pána Boha.


Na dotaz, zda půjde strana znovu do koalice s Andrejem Babišem, má Pavel Bělobrádek jasnou odpověď: "Rozhodně nebudu ve vládě s člověkem, který je trestně stíhaný."

Šéf lidovců také sleduje vzestup Pirátů a dalších menších stran, které podle průzkumů veřejného mínění v posledních měsících posilují. "Piráti představují stejné riziko jako Zelení v roce 2006, nebo Věci veřejné. Ti uspěli proto, že byli noví a ukázalo se, že změna může být i k horšímu," bilancuje Bělobrádek.

Další odpovědi předsedy lidovců najdete zde:

Pavel Bělobrádek se narodil v roce 1976 v Náchodě. Vystudoval veterinární hygienu a ekologii v Brně. Od roku 2001 pracoval na Krajské veterinární správě jako veterinární inspektor. Už za studia Bělobrádkovi diagnostikovali roztroušenou sklerózu. I s vážnou nemocí dokáže žít plnohodnotný život, je ženatý, má dvě dcery a syna.

Do KDU-ČSL vstoupil v roce 2004. Už po šesti letech jej v roce 2010 zvolili předsedou strany. V čele lidovců nahradil Cyrila Svobodu. Od roku 2010 Bělobrádek zasedá v náchodském zastupitelstvu, od roku 2012 také v krajském zastupitelstvu a v roce 2013 byl zvolen do Sněmovny.

Související obsah

Krátce byl předsedou poslaneckého klubu strany a místopředsedou Sněmovny. Od jmenování Sobotkova kabinetu je vicepremiérem a předsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

vbo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz