Hygiena

Šikana i ošklivé prostředí: Na děti ve škole doléhá stres! Co s tím?

Šikana i ošklivé prostředí: Na děti ve škole doléhá stres! Co s tím?
Zdroj: Profimedia

Možná i vaše dítě se do školních lavic na začátku září těšilo, teď ale nechce o škole ani slyšet a domů se vrací ve špatné náladě. Zřejmě ho tedy trápí něco, k čemu dochází právě o přestávkách nebo při vyučování. Čtěte, jaké stresové faktory na školáky působí a jak se s nimi vypořádat.

Na školáky působí celá řada stresových faktorů. Dají se rozdělit na pět velkých skupin - psychické, sociální, traumatické, dětské a fyzikální stresory. Zatímco část z nich se dá napravit poměrně snadno, další mohou vaše potomky poznamenat na celý život.

Mezi nejčastější stresové faktory ve škole patří ty psychické, kam se řadí strach ze zkoušek či termíny odevzdání úkolů a dalších prací. Obvykle děti stresují i sociální faktory, které zahrnují i šikanu. Čím dál častější je mezi dětmi také kyberšikana, která se ale vždy nedá tak lehko poznat. Více čtěte zde.

Dalším spouštěčem stresu může být špatný vztah žáka s vyučujícím, případně nějakým spolužákem. Nemusí dojít přímo k šikaně, stačí hádka nebo nějaké neshody, případně zklamání z neopětované lásky. Také tyto případy patří k sociálním stresovým faktorům.

Související obsah

Traumatické stresory pak souvisí s nějakou významnou událostí a děti školního věku příliš neovlivňují. Podobně také dětské faktory i přes svůj název odkazují spíše k dospělosti - lidé, kteří v dětství prošli výrazným stresem nebo traumatem, jsou k nim i v dalším životě více náchylní.

Mezi ty, které se dají ovlivnit, naopak patří fyzikální stresové faktory. Jsou spojeny s prostředím, ve kterém dítě vyrůstá. Pokud jsou třeba v budovách školy jen bílé stěny, určitě se tam budou školáci cítit hůře, než s obrázky nebo nějakými veselými barvami.

Kapitolou samou pro sebe jsou pak školní záchodky. Mnohé děti musí každý den bojovat s nedostatkem hygienických potřeb, ale také omezeným soukromím. Na zlepšení mnoha školám chybí peníze, a tak se o pomoc snaží značka Domestos se svým projektem Domestos pro školy. V letošním roce probíhá již čtvrtý ročník, což samo o sobě potvrzuje jeho úspěch.

Nejen základní školy, ale i mateřské školky tak mohou touto cestou získat finanční prostředky na rekonstrukci toalet a zboží od partnerů projektu. Školu lze již nyní registrovat na webu www.domestosproskoly.cz, kde jsou uvedena i pravidla soutěže. Do projektu se mohou přihlásit základní i mateřské školy, kde rekonstrukce nejsou potřeba. Vyhrané prostředky lze věnovat i na jiné např. učební pomůcky.

Související obsah

Ne všechny problémy se ale dají vyřešit tak snadno. Děti byste proto na stres a potíže, které ve škole mohou zažít, měli dopředu připravit. Vysvětlete jim, jak je důležité dodržovat školní řád a plnit úkoly, zároveň ale poraďte, kde najít čas nebo jak si pravidla lépe zapamatovat. Zdůrazněte, jak je důležité vycházet s ostatními, připravte je na to, že na toaletách už nemohou dělat vše, co doma.

Pokud už dítě něco trápí, snažte se přijít na to co. Když budete znát konkrétní příčinu, můžete lépe vymyslet reakci a cestu k tomu, aby se váš potomek znovu cítil dobře. Pokud si s řešením nevíte rady, nebo se jedná o těžší problém, poraďte se s dětským psychologem nebo jiným odborníkem.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Změna v registraci. Na posilující dávku se už mohou hlásit všichni

Všichni zájemci o posilující dávku vakcíny proti covidu-19 si od pondělí nově mohou udělat předregistraci. Samotná registrace je pak uvolněna v den nároku na další dávku. Jakmile se kapacita vybraného očkovacího místa uvolní, zájemci přijde PIN 2 k rezervaci konkrétního termínu. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví na twitteru Chytré karantény.

Píše se na Deník.cz