Parkování

Změna parkování v Praze! Přestaly platit tisíce stíracích kartiček

Praha opět mění pravidla parkování. V centru hlavního města už neplatí stírací parkovací kartičky, ale městské části zavádějí speciální webovou aplikaci. Můžete sice zaparkovat prakticky kdekoliv, kde bude volno. Ale na novinku si stěžují rezidenti, kteří tak přicházejí o místa, která si předplatili.

Řidiči, kteří v centru Prahy zaparkují se stíracím parkovacím lístečkem, si koledují o pokutu. Tyto lístečky totiž už pár dní neplatí. V Praze 1 a 2 už lístečky neplatí od 1. října. Do konce ledna budou platit ještě na Praze 3 a 7, pak jim bude definitivní konec.

To do systému vnáší ještě větší chaos. Na Praze 1, 2, 5, 6 a 8 jakoby už žádné modré zóny pro rezidenty nebyly. Je tu totiž nový systém. Kdokoliv přijede, zaplatí buď v automatu nebo přes internetové stránky a parkuje. Zbytek Prahy se připojí už za pár dní.

"Ano, ten systém umožňuje, že na modrých parkovacích zónách může parkovat kdokoliv z celého světa," potvrzuje radní pro dopravu Petr Dolínek z ČSSD.

Jenže Pražané z toho moc nadšení nejsou. Na úřadech musí dokládat, že v Praze bydlí a parkování v modré zóně si předplatit. Doufají, že budou mít před svým domem místo.

Související obsah

Kritici tvrdí, že jedno a to samé místo platí rezident i ten, kdo si tam auto postaví. A město jen vybírá a vybírá. To ale není jediný důvod, proč si lidé na chaos kolem modrých zón stěžují. Magistrát a městské části jedna a dva totiž podle některých firem podcenily oznámení plánovaných novinek. Tohle nařčení ale magistrát odmítá a tvrdí, že o konci parkovacích karet informoval dostatečně.

Na Praze 1 a 2 jsou stovky a stovky firem. Některé z nich si karty ve velkém nakoupili dopředu, aby je mohli nabízet svým zákazníkům. Teď jim ale lístky za desítky tisíc zbyly - a peníze jakoby vyhodily z okna. Problém totiž je, že jen na některých parkovacích kartách je zezadu napsáno, že platnost končí posledním zářijovým dnem.

Související obsah

"Stalo se, že nám začaly psát firmy, že mají předkoupeny ty lístečky. My budeme s Prahou 1 řešit případný odkup, aby to šlo legislativně udělat tak, aby tam nikomu nevznikla škoda. Těm, kteří byli pořádní a najednou jim to nevyšlo, jestli tam není nějaká šance, aby vrátili ty karty," řekl radní pro dopravu Dolínek.

"O zrušení těch stíracích karet rozhodla rada již v dubnu loňského roku. Již rok a půl je tato informace vyvěšena ve všech výdejnách, na webu Hlavního města Prahy, na úřední desce," vyjmenovává mluvčí magistrátu Vít Hofman cesty, jak se řidiči mohli o změně dozvědět. Jestli úřady budou peníze vracet, zatím není jasné.
 

vbo, Nikol Slancová, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz