Zahraničí

Hurikán Ophelie dál míří k Evropě. V Irsku je nejvyšší stupeň varování

Hurikán Ophelie dál míří k Evropě. V Irsku je nejvyšší stupeň varování
Zdroj: TN.cz

Hurikán Ophelia se drží na kategorii 2 a směřuje dál k západní části Evropy. Meteorologové očekávají, že v průběhu víkendu zasáhne souostroví Azory. V pondělí tropická bouře dojde do Irska a Velké Británie. TAm vyhlášili nejvyšší stupeň varování.

Hurikán Ophelie postupuje na severovýchod k Britským ostrovům a o víkendu zasáhne portugalské souostroví Azory v Atlantiku. Na Azorech očekávají 5 až 10 centimetrů srážek, což může způsobit záplavy, píše web Weather Channel.

Od roku 1851 prošlo přes Azory pouze 15 hurikánů, vesměs vždy v letních měsících. Jedinou výjimkou byl hurikán Fran v říjnu 1973 a hurikán Alexa v lednu 2016, který se ale těsně před vstupem na Azory změnil na tropickou bouři.

Národní centrum pro výzkum hurikánů předpovídá, že Ophelie se v neděli pozdě večer změní na posttropický cyklón a bude Atlantikem stoupat k severovýchodu. Vítr o síle orkánu ale zasáhne i Pyrenejský poloostrov.

Posttropický cyklón pak v pondělí dorazí do Irska. Hurikán se postupně bude rozpadat, což ale znamená, že silný vítr zasáhne větší území od středu bouře. Meteorologové v Irsku vydali nejvyšší - červený - stupeň varování. Vítr může mít rychlost až 130 km/h. Na pobřeží mohou být vlny vysoké několik metrů. Varování platí také pro leteckou přepravu, očekávají se výpadky elektrické energie a poškození budov silným větrem.

Počasí v Česku hurikán ovliňuje jen vzdáleně. Nad střední Evropou se vytvořila tlaková výše, která naopak přinesla na tento víkend slunečné počasí a příjemné teploty.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz