Politika

Zaorálek potvrdil, že ČSSD jde do opozice. ANO nechce vládu s SPD

Zástupci vítězného hnutí ANO zahájili druhé kolo jednání o vládní koalici. První kolo včera uzavřeli jednáním o uspořádání Sněmovny s Piráty. Dnes se sešli s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD). Tomio Okamura odpoledne jednal i se zástupci ČSSD, zároveň by SPD mělo ustavit poslanecký klub.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek po jednání s SPD uvedl, že hnutí informoval, že se sociální demokracie chystá do opozice. S hnutím řešili především otázku uspořádání Sněmovny.

Tomio Okamura po schůzce potvrdil, že program SPD a ČSSD je velmi odlišný. Během vzájemné debaty řešili hlavně, jak zajistit fungování Sněmovny.S hnutí SPD se ČSSD ještě sejde, ale konkrétní termín si zástupci stran nedomluvili.

S ANO se SPD sešla před polednem. Okamura uvedl, že vyjednávací týmy se na většině věcí shodly (imigranti, změny v systému exekucí a sociálních dávek), SPD ovšem narazilo s požadavkem na zrušení Senátu.


Okamura také po schůzce uvedl, že s hnutím ANO se má znovu sejít příští týden už na třetí kolo povolebního vyjednávání. 

Prvním místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek ale po jednání zopakoval, že hnutí nechce vládnout s KSČM nebo SPD.
 

Lídr SPD Tomio Okamura ve čtvrtek dopoledne řekl, že chce do vlády. Při příchodu na jednání s týmem ANO dokonce nevyloučil, že by mohl znovu kandidovat na Hrad.


Vláda ANO a SPD by ovšem byla velmi zranitelná - obě strany totiž mají dohromady rovnou stovku hlasů. Takže by buď partaje musely sehnat dalšího koaličního partnera nebo se spolehnout na přeběhlíky.

Související obsah

 

Zástupci Pirátů na včerejším jednání s hnutím ANO požadovali funkci místopředsedy Sněmovny a předsedy výboru pro bezpečnost. Spolupráci s ANO i tichou podporu vlády, kterou by ANO sestavilo, razantně odmítli.

Piráti s hnutím ANO debatovali také o předsedovi Sněmovny. ANO do funkce navrhuje Radka Vondráčka, ODS požaduje místo pro svého předsedu Petra Fialu. Piráti by uvítali spíš Radka Vondráčka, podle nich už má zkušenosti z doby, kdy byl místopředsedou.

ODS má dnes v plánu jednání s lidovci a Starosty a nezávislými. Také STAN a KDÚ-ČSL budou dnes o povolebním uspořádání diskutovat. TOP 09 se zatím do jednání příliš nezapojuje, nejprve totiž chce ustavit poslanecký klub.

Související obsah

Dneškem končí mandát poslancům, kteří byli zvolení před čtyřmi roky a svůj mandát letos neobhájili. První schůze nové Sněmovny by měla být 20. listopadu.

mom, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz