Planeta

Velký objev: Vědci našli 20 planet, na kterých může existovat život

Velký objev: Vědci našli 20 planet, na kterých může existovat život
Zdroj: Profimedia

Vědci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) objevil 20 planet, které by lidé mohli osídlit. Jedna z planet je podobně velká jako Země a jeden rok na ní trvá 395 dní.

Planety, které obíhají kolem jiné hvězdy než kolem Slunce, se nazývají expoplanety. Odborníci je našli pomocí teleskopu Kepler, který je na hledání expoplanet určený. Jednou z nejzajímavějších z dvacítky objevených planet, které jsou podobné té naší, je KOI-7923.01.

KOI-7923.01 je od své hvězdy vzdálená, ale podle vedoucího týmu Jeffa Coughlina je dostatečně teplá, aby udržela vodu v kapalném stavu. Pravděpodobně ji pokrývá ledová tundra, která ale není tak zmrzlá, aby v ní nemohl existovat život.

Související obsah

Pokud by měla NASA vyslat kosmickou loď do vesmíru na průzkum, nebyla by podle Coughlina tato planeta špatný výběr. "Je třeba dalšího pozorování, aby se potvrdily dosavadní domněnky," řekl Jeff Coughlin o KOI-7923.01, která je o něco větší, než Země a svou hvězdu oběhne za 395 našich dní.

Podle Coughlina je velmi vysoká šance, že by byly objevené planety vhodné pro život. Pokud se předpoklady potvrdí, zvýší se počet potenciálně obyvatelných exoplanet ze současných 30 na 50.

 
Kepler byl používaný od roku 2009, v roce 2013 se ale rozbil. Za čtyři roky své činnosti pozoroval výsek galaxie s více než 150 tisíci hvězdami a nasbíraná data vědci nyní analyzují. Podle odborníků je možné, že se počet expoplanet navýší.

ham, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz