Topení

Jak nezmrznout a zároveň moc neprotopit

Jak nezmrznout a zároveň moc neprotopit
Topení |

Teploty už padají pod nulu a naplno se rozjíždí topný kolotoč, který skončí až na jaře. A právě částky za otop jsou každý rok vyšší a vyšší. České domácnosti podle dat ČSÚ spotřebují na vytápění víc než dvě třetiny všech využitých energií.

Ušetřit na topení se dá – někdo to třeba řeší dvěma mikinami a dekou v obýváku u televize. Jde to ale i chytře, aniž byste se museli omezovat, nebo dokonce mrznout. Ze všeho nejdůležitější je zamyslet se nad tím, kde a jak bydlíte, a na základě toho si určit priority. Je jasné, že rozdílně se bude rozhodovat majitel bytu s centrálním topením na sídlišti a pán venkovského domku bez přístupu ke klasickým městským sítím. Obecně se dá říct, že existují dvě cesty. Snažit se maximálně ušetřit snížením spotřeby energie a optimalizací topení, anebo investovat do technologie a zateplení s tím, že se vám investice po čase začne vracet.


V paneláku moc neušetříte


Byty s centrálním vytápěním, to jsou typicky paneláky na sídlištích po celém Česku, jsou závislé na tom, kdy začne topit teplárna. Má to ale celou řadu výhod. Otočíte kohoutkem a máte teplo. Žádná starost o palivo, prostě jen topíte. V domech se stoupačkami, kterými pořád proudí horká voda k sousedům nahoře či dole, se platí, i pokud za celou zimu ani jednou neotočíte kohoutkem.


Je totiž dobré vědět, že podle vyhlášky Ministerstva pro místní rozvoj zaplatí nájemník či majitel bytu nejméně čtyři pětiny průměrné spotřeby ostatních obyvatel domu. A to i v případě, že sám topit nebude.


Nejčastěji topíme plynem


Vzduch v Česku se od předrevolučních dob vyčistil, hlavním zdrojem tepla v domácnostech je nyní plyn. Ideální surovina na otop je ovšem dost drahá. Je na každém, jestli zvolí ekologičtější cestu s výrazným omezením zplodin, nebo se pokusí ušetřit a zůstane u uhlí.

Související obsah

Ušetřit se tak dají tisíce ročně, a to v závislosti na tom, jak velký dům máte. A důležité je také to, jak kvalitní máte kotel a s jakou účinností dokáže spalovat, stejně jako to, zda netopíte zbytečně moc. Řešením může být investice do automatických kotlů, které si spotřebu řídí samy.


Nejlepší je myslet do budoucnosti


Pokud nechcete šetřit každou korunu, je dobré investovat do nových technologií. Samozřejmostí je zateplení. Kvalitní nová okna a zateplení fasády jsou pro tepelný komfort zásadní a lze díky nim značně snížit účty za otop. Ideálním řešením jsou pak ekologické pasivní domy, které dokážou hospodařit s minimem energie a vytěžit z ní maximum.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz