Nemoc

Existuje "mužská rýmička"? Podle vědců prožíváme příznaky jinak

Existuje "mužská rýmička"? Podle vědců prožíváme příznaky jinak
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com

S klesající teplotou začíná přibývat kašlajících a smrkajících lidí. Jako obvykle se opět otevírá spor o to, zda ženy zvládají stejnou nemoc lépe než muži. A zdá se, že obě pohlaví se skutečně vyrovnávají s nemocí jinak, podle některých studií postihují muže horší symptomy, na druhou stranu bývají ženy nemocné častěji.

Období, kdy mnoho lidí kolem nás kašle a smrká, je v plném proudu, děti se vrací ze školy s rýmou, kolegové v práci neustále posmrkávají a šíří nemoc dál. Stejně jako každý rok se objevují vtipy týkající se "mužské rýmičky", ve kterých muži trpí a přestávají fungovat, zatímco ženy plní všechny své povinnosti.

Na teorii o tom, zda muži snášejí nemoc jinak než ženy, se konala celá řada výzkumů. Podle studie uskutečněné na myších hraje velkou roli v symptomech pohlaví i věk. Mužští jedinci vykazovali mnohem horší reakci imunitního systému, než je tomu u samic. Změny v teplotách byly u samců mnohem výraznější i další symptomy byly horší. Pubertální jedinci se s nemocí také vyrovnávali výrazně lépe oproti dospělým jedincům.

Studie na myších ovšem nemusí nutně odrážet to, jak je tomu u lidí, upozorňuje portál Time, otevírá to ale další cesty pro budoucí výzkumy.

Podle vědců hraje roli také estrogen, který podle studie zveřejněné školou Johna Hopkinse u žen výrazně zmírnil množení viru chřipky, zatímco u mužů se v testovaných vzorcích estrogen vůbec neobjevil. Podle vedoucí studie doktorky Sabry L. Kleinové je to pravděpodobně způsobeno menším množstvím receptorů přijímajících hormon.

Některé studie podporují teorii, že muži prožívají při nachlazení mnohem horší symptomy, má to ale i svou druhou stránku. Ženy jsou mnohem náchylnější k onemocnění než muži, navíc jsou nemocné déle.

Související obsah

Zejména matky podle studie trpí kašlem a rýmou častěji, podle portálu Livescience přitom ve studii připustily symptomy s menší vážností. Už po třech dnech od nahlášení stejně vážných symptomů ale u výzkumné skupiny mezi muži proběhlo zlepšení, zatímco u žen trvala léčba déle.

Jelikož popisovali pacienti své příznaky sami, nedá se podle vedoucího studie Roberta Deisse určit, zda někteří minimalizují své symptomy, zatímco jiní je přehání.

Související obsah

Odpověď na otázku, zda je mužská rýmička jen teorií, nebo muži opravdu trpí více, zatím není jednoznačně dána. Podle psycholožky Meg Arrolové se to může odvíjet od faktu, že ženy musely zajistit vše pro přežití potomků, musely tak fungovat i v případě nemoci, zatímco muži, kteří vyráželi na lov, museli být ve stoprocentní kondici, jinak neuspěli.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz