Prezidentské volby 2018

Zeman: Mynář nemá pozici jistou. Dluhy by se neměly odpouštět

Hostem předvolební debaty TV Nova byl prezident Miloš Zeman. V rozhovoru prozradil třeba to, jakou vládu by preferoval, zda by dlužníkům odpustil dluhy nebo jestli si na Hradě nechá kontroverzní spolupracovníky.

V případe Zemanova znovuzvolení nemají jeho nejbližší spolupracovníci svou pozici jistou. "Kdybych byl znovuzvolen, tak si nejdřív promluvím s nimi, protože nemůžu vyloučit, že některého z nich práce otrávila," řekl Zeman.

Prezident čelil i otázce, zda by měli mít dlužníci po 7 letech možnost zbavit se svých dluhů? "Ne, možná teď ztratím ty rozhodující voliče. Jsou dlužníci, kteří vyrážejí klín klínem. Mají pět nebo 10 exekucí, místo, aby zodpovědně hospodařili. Odpouštět někomu dluhy není dobře," upozornil Zeman.

Zeman by preferoval menšinovou vládu hnutí ANO, kterou by podporovala ČSSD a KSČM nebo SPD, případně obě strany. Připoměl ale, že by si Andrej Babiš přál koalici s ODS.

Slovákům se prezident Zeman nebude omlouvat za nedávná slova o Alexandru Dubčekovi. Kromě podpisu moskevských protokolů také Zemanovi vadí podpis zákona, který umožnil československé armádě a lidovým milicím v roce 1969 potlačovat demonstrace. Dubček jej podepsal jako předseda Federálního shromáždění. Opatření, na které se zapomíná, podle Zemana vedlo ke smrti a zraněním demonstrantů.

"Pokud bych to vyhrál, budu méně namyšlený, méně nafoukaný, méně sebevědomý," slíbil prezident. Ačkoliv je znám tím, že se rozhodně nebrání kontroverzím, podle Zemana by takových případů ale v druhém období ubylo.

Za jeden z nejhorších momentů ve funkci označil Zeman propad ČSSD, kterou sám předtím jako předseda vytáhl k výborným volebním výsledkům. Za nejkrásnější moment vybral podnikatelské mise do zahraničí a setkání s občany.

Související obsah

Česko mimo Evropskou unii a NATO si Miloš Zeman nedokáže představit. Připomněl, že také byl stoupencem eura. Jeho podpora ale opadla v momentě, kdy hrozilo, že by Česko po vstupu do eurozóny muselo platit řecké dluhy.

Velkým tématem je pro prezidenta také migrační krize. Jak by ji řešil? "Zmíním tři body. Ochrana vnějších hranic, deportace těch, kteří nedostali azyl a pomoc těmto lidem v zemích jejich původu, třeba budováním infrastruktury," radí Zeman. Jako prezident slíbil nepodepsat plánovanou revizi dublinského systému.

Televize Nova pozvala do debaty oba kandidáty, kteří se v 2. kole utkají. Jiří Drahoš se ale z časových důvodů nemohl zúčastnit. Hostem moderátora Reye Korantenga tak byl pouze stávající prezident Miloš Zeman. Ten první kolo prezidentské volby vyhrál se ziskem bezmála 2 milionů hlasů.

Druhé kolo prezidentské volby začíná v pátek ve 14 hodin. Volební místnosti budou otevřeny do 22 hodin. Voliči budou moci odevzdat svůj hlas ještě v sobotu od 8 do 14 hodin. Pak začne Český statistický úřad sčítat výsledky.

Volit mohou ti, kterým nejpozději v sobotu 27. ledna bude 18. let. Pokud nebudete během voleb doma, stále ještě můžete žádat o voličský průkaz, žádost je ale potřeba doručit na obecní úřad osobně, nejpozději do středečních 16. hodin.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Miloš Zeman v časopise Playboy: Neuvěříte, proč se objevil ve známém erotickém magazínu!

VELKÉ SROVNÁNÍ: Jaké jsou manželky kandidátů na prezidenta? Pikantní detaily o paní Drahošové i Zemanové!

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz