Prezidentské volby 2018

Miloš Zeman v debatě devětkrát nemluvil pravdu! V čem se zmýlil?

Celkem devětkrát argumentoval prezident Miloš Zeman v nedělní debatě Cesta na Hrad nepravdivými výroky, dalších deset jich bylo zavádějících. Pravdivou argumentaci použil Zeman v jedenácti případech. Informoval o tom web Demagog.cz.

Prezident Miloš Zeman se před nadcházejícím druhým kolem prezidentské volby představil divákům televize Nova v debatě Cesta na Hrad. Protikandidát Jiří Drahoš pozvání z časových důvodů odmítl, stávající hlava státu tak diskutovala pouze s moderátorem Reyem Korantengem. Jenže podle webu Demagog.cz ne vždy argumentovala pravdivými výroky.

Celkem devětkrát použil Zeman nepravdivý argument, desetkrát bylo jeho tvrzení zavádějící, ve dvou případech nebylo možné pravdivost výroku ověřit. Pravdivě potom argumentoval v jedenácti případech.

Nepravdivé bylo například tvrzení, že vláda Mirka Topolánka vládla v demisi pět měsíců. Toto období bylo ale dlouhé jen tři měsíce. Uvedl také, že po vzniku řecké dluhové krize přestal podporovat euro. Jenže ani tohle není pravda, podporuje ho dlouhodobě. Naposledy loni v červnu tvrdil, že jeho přijetí brání jen mentální bariéra Čechů.

Související obsah

Zeman se zmýlil i v tom, kolik má Švédsko obyvatel. Nemá jich totiž sedm milionů, jak tvrdil, ale více než deset. Nepravdivě pak mluvil také o článku ruského novináře s názvem Československo by mělo být SSSR vděčné za rok 1968: Historie Pražského jara. Nejenže uvedl název jiného periodika (resp. webu), než ve kterém byl článek publikován, ale nepravdivá byla i jeho tvrzení, že autor dostal vyhazov, že vyšel další článek oslavující Pražské jaro či že se premiér Medvěděv za článek omluvil.

Pravdivé naopak byly jeho výroky o tom, že za dobu, kdy byl v čele ČSSD, se strana dostala ze sedmi na 32 %, nebo že Rusnokově vládě chybělo několik málo hlasů pro získání důvěry. Správně uvedl také to, že v Číně jednal o dodávce letadel L-410, podporoval přímou volbu starostů, primátorů a hejtmanů i zákon o referendu. Pravdou také je, že nikdo z jeho nejbližších spolupracovníků není trestně stíhán, obviněn a souzen.

Mezi zavádějící výroky Demagog.cz zařadil například tvrzení, že Zeman jako premiér dovedl Českou republiku v roce 1999 do NATO. Pravdou je, že rozhodnutí o vstupu do NATO schválil Parlament ještě několik měsíců předtím, než se Zeman premiérem stal. Nepřesné bylo také tvrzení, že Zeman v Moskvě podepsal dohodu o dodávce 6 000 traktorů Zetor na dobu čtyř let. Pravdou totiž je, že podepsáno bylo pouze memorandum, podle kterého by mělo k takovému obchodu dojít.

Na záznam celé debaty Cesta na Hrad se můžete podívat ve videu!

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz