Vláda

ANO se dohodlo s komunisty. O toleranci vlády budou dál jednat

V úterý ráno se ke společnému jednání sešli zástupci hnutí ANO a komunistů. Hlavním tématem jejich schůzky byl chystaný druhý pokus o sestavení vlády. Dohodli se, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše.

Zástupci nejsilnější parlamentní strany se s komunisty sešli už v osm hodin, jednalo se o druhém pokusu sestavit funkční vládu. Hnutí ANO ale údajně neoslovilo KSČM k tomu, aby se společně s nimi na vládě podílelo.

Řeč podle informací televize Nova byla jen o podpoře vlády při hlasování v Poslanecké sněmovně o vyslovení důvěry. KSČM se s ANO dohodly, že budou pokračovat v jednání o programu. Strany kvůli tomu vytvořily expertní týmy na jednotlivé oblasti.

Pokud se zástupci ANO dospějí ke kompromisu, komunisté aktivně podpoří vznik vlády. Novinářům to po jednání oznámil předseda KSČM Vojtěch Filip. Stále však jde o vyjádření důvěry ve Sněmovně, komunisté do vlády nevstupují.

Komunisté jako jediní už na konci minulého roku nevyloučili možnost podpory menšinového kabinetu Andreje Babiše. Když se ale přesně před týdnem o důvěře ve Sněmovně hlasovalo, nakonec poslanci KSČM hlasovali proti vyslovení důvěry.

Šimon Pilek/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz