Demise

Prezident přijal demisi Babišovy vlády. Pověřil ho jednáním o nové

Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě demisi menšinové vlády Andreje Babiše. Zároveň ho pověřil jednáním o sestavení kabinetu nového. Pokud se Zeman nestane znovu prezidentem, na 101 podpisech poslanců od Babiše trvat nebude.

Premiér Andrej Babiš dorazil s demisí na Pražský hrad krátce před polednem. Prezident Miloš Zeman ji přijal a zároveň Babiše pověřil vyjednáváním o vládě nové. Popřál mu v jednáních úspěch a poděkoval za jeho dosavadní práci.

Zároveň Zeman prohlásil, že pokud nebude zvolen opět prezidentem, nebude po Babišovi chtít doložit podporu většiny poslanců a jmenuje ho v únoru premiérem. Pokud zvolen bude, zřejmě dostane předseda ANO více času na sestavení vlády.

Zástupci hnutí ANO pokračují v jednáních s ostatními parlamentními stranami. Po úterní schůzce s komunisty se sejdou s občanskými demokraty a lidovci. Ti ale už dříve spolupráci i podporu Babišovy vlády odmítli.

Související obsah

Babiš sestavil menšinovou vládu, nepodařilo se mu ale přesvědčit poslance, aby jí dali důvěru. Podporu Babišovu kabinetu vyjádřili jen členové hnutí ANO (78 poslanců). Proti tak byli zástupci všech ostatních stran - 117 poslanců.

Zeman původně plánoval demisi přijmout už minulý týden, kdy ji Babišova vláda schválila. Poté však Hrad přijetí odložil na středu, změnu zdůvodnil nabitým programem a přípravou na předvolební debaty, kterých se nakonec prezident rozhodl účastnit.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Demise

Důležité Události

Píše se na Deník.cz