Přijímací zkoušky

Doučování na přijímačky vynáší! Je dětem kurz za tisíce k něčemu?

Přijímací zkoušky na střední školy a víceletá gymnázia čekají žáky základních škol už za necelý měsíc. Tentokrát se reportérka TV Nova v pravidelném seriálu zaměřila na to, jak časově náročné jsou a kolik stojí přípravné kurzy. Víme také, jaká bývá úspěšnost žáků, kteří je absolvují.

Elena se chystá na víceleté gymnázium. I proto už od října navštěvuje kurz, který by ji měl na přijímací zkoušky připravit. "Dcera sama přišla, že by chtěla zkusit víceleté gymnázium a já jsem ji chtěla podpořit, aby byla u té zkoušky úspěšná," říká Elenina maminka Radka.

Půlroční víkendový kurz, během kterého by se měla Elena připravit na přijímačky z matematiky a z češtiny, vyšel paní Radku na 8000 korun. "Přijde mi to důležité v tom, že si nacvičí typy příkladů, které můžou být u té zkoušky," vysvětlila Radka.

Doučování se stalo poslední dobou výnosným byznysem, a to především po tom, co byly zavedeny jednotné přijímací zkoušky. Kurzy před přijímačkami navštěvuje čím dál více žáků.

Související obsah

"Do našich kurzů chodí děti, které se buď chtějí doučit, nebo si upevnit své znalosti z té stávající školy. Úspěšnost se pohybuje opravdu ve vyšších řádech, to znamená kolem 90 procent," pochlubil se ředitel společnosti Tutor Richard Valenta.

Například za měsíční kurz, který se skládá z dvaceti lekcí po pětačtyřiceti minutách, zaplatí rodiče v průměru od jednoho do pěti tisíc korun. Dvouměsíční kurz se čtyřiceti lekcemi pak může vyjít až na osm tisíc korun.

Mnohdy ale děti potřebují kurz z obou předmětů, které je u přijímaček čekají, a náklady se pak násobí. I přesto zájem o přípravné kurzy na přijímací zkoušky roste, a to především u zájemců o studium na gymnáziích.

Související obsah

"Přeci jenom se jedná o výběrové školy a vzhledem k tomu, že tam převisy jsou kolem šestinásobku, tak výrazným způsobem záleží, jak děti uspějí u zkoušky," potvrdil náročnost přijímaček na gymnázia Jiří Zíka, ředitel Cermatu, který testy chystá.

V pátečním díle seriálu o přijímacích zkouškách se podíváme, na které školy se dá dostat i bez absolvování testů.

Dominika Janochová/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz