Írán

Schyluje se k další válce? Izrael se připravuje k boji, tvrdí mocnosti

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu už k vyhlášení války nepotřebuje souhlas celé vlády, ale jen ministra obrany. Umožňuje mu to novela, kterou schválil jeho kabinet. Svět se obává, že jde o přípravu na válku s Íránem.

Syrské město Hamá se otřásá výbuchy. Na základně tamních milic podporovaných Íránem umírá nejméně 26 lidí. Hlavním podezřelým z náletu je Izrael. 

Krátce nato izraelský kabinet dává Netanjahuovi moc vyhlásit válku jen se souhlasem ministra obrany. Novelu schvaluje těsně před mimořádným vystoupením, ve kterém premiér Írán obviňuje ze lži. Teherán prý vývoj jaderných zbraní nikdy nezastavil.

"Po podpisu dohody o jaderném programu v roce 2015 Teherán zintenzivnil jaderný program a přesunul ho na tajná místa," tvrdí Netanjahu. 

Netanjahu je jedním z hlavních kritiků dohody o jaderném programu. Její změnu požaduje i americký prezident Donald Trump. Ten má na rozhodnutí o uvolnění sankcí vůči Íránu už jen devět dní. Pokud je neschválí, jadernou dohodu tím smete ze stolu.

Související obsah

"Porušení dohody prezidentem Trumpem potvrdí nedůvěryhodnost Spojených států na mezinárodní scéně," myslí si předseda Íránské bezpečnostní komise Aladín Borúdžerdí. 

Teherán v rámci dohody vyměnil kontrolu nad svým jaderným programem za odvolání ekonomických sankcí. Pokud je teď Spojené státy na Írán uvalí, může hrozit konflikt, který by svým rozsahem mohl předčít válku v Sýrii.

Jakmile totiž dohoda podepsaná před lety přestane platit, Teheránu nic nebrání obnovit jaderný program, který je trnem v oku Izraeli.

"Dohoda s Íránem by měla být zachována. Není to ale jediný problém, kterému čelíme. Nebezpečný je i rostoucí vliv Íránu v Sýrii a íránský balistický program," uvedla německá kancléřka Angela Merkelová. 

mom/Kateřina Kučerová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz