Andrej Babiš

EXKLUZIVNĚ: Babiš vyhoví Šlechtové. Ministrům poslal dopis

EXKLUZIVNĚ: Babiš vyhoví Šlechtové. Ministrům poslal dopis
Zdroj: Profimedia

Premiér v demisi Andrej Babiš poslal ministrům dopis, ve kterém vyzval, aby spočítali náklady na pracovní cesty a další útraty. Reagoval tak na výzvu Karly Šlechtové, které se nelíbilo, že komentoval jen její náklady. TV Nova má dopis k dispozici.

Babiš chce po svých ministrech, aby vyčíslili náklady na zahraniční i tuzemské pracovní cesty - včetně využití leteckých tříd a vládní letky a nákladů na doprovod a související servisní služby. Zároveň mají spočítat útratu za externí poradenské a PR smlouvy navázané přímo na ministry a za reprezentaci z fondu kabinetu.

Dopis, který ministrům poslal Andrej Babiš, si můžete přečíst na konci článku.

Premiér v demisi žádá informace o nákladech za celé období minulé vlády Bohuslava Sobotky i za současné volební období, tedy od ledna 2014 až do května letošního roku. Na vyúčtování mají ministři sedm pracovních dnů (do 28. května), poté ho mají zaslat na Úřad vlády.

Babiš tak vyhověl žádosti ministryně obrany Karly Šlechtové, která ho ve středu otevřeným dopisem vyzvala, aby řešil nejen její náklady na pracovní cesty, ale spočítal je na všech ministerstvech. Dopis Karly Šlechtové si můžete přečíst zde.

Související obsah

Šlechtová ve čtvrtek také uvedla, že na ni Lidové noviny, které nepřímo vlastní předseda hnutí ANO, pořádají hon, když informují o tom, že před pracovními cestami využívá VIP služeb a na odlet čeká v salonku. Daňové poplatníky to stálo asi 310 tisíc korun.

Babiš poté reagoval, že on vždy létal economy třídou a jen s opravdu nutným počtem doprovázejících kolegů. Hnutí ANO se navíc dlouhodobě staví proti "politickému papaláštví" a mluví o zefektivnění fungování státu.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o sporu Babiše a Šlechtové:

Celý dopis Andreje Babiše v nezkráceném znění: 

"Vážená paní ministryně, vážený pane ministře,

jak asi víte z médií, byl jsem ministryní obrany Karlou Šlechtovou v otevřeném dopise vyzván, abych nechal vyčíslit náklady všech ministrů na pracovní cesty za minulé a současné vlády. Nerozumím sice moc tomu, proč nám paní ministryně nesdělí tuto žádost osobně na vládě, jako to děláme všichni, zároveň jsem ale obratem zareagoval a sdělil médiím, že nemám žádný problém její žádosti vyhovět.

Prosím Vás tedy, milí kolegové, abyste na svých resortech spočítali náklady na zahraniční a tuzemské pracovní cesty ministrů, včetně využití leteckých tříd a vládní letky a nákladů na doprovod a související servisní služby. A to za celé období minulé Sobotkovy vlády, tedy od ledna 2014, až do května letošního roku.

Za sebe k tomu přidávám dva požadavky:
- Jeden na vyčíslení všech externích poradenských a PR smluv navázaných přímo na ministra a to ve stejném období.
- A také vás žádám o vyčíslení útrat za reprezentační fond kabinetu ministra.

Určitě dobře víte, že sám jsem se už jako ministr financí vždy snažil jít příkladem a na zahraniční cesty jsem létal klasickou linkou ve třídě economy, navíc vždy s jen opravdu nutným počtem doprovázejících kolegů. Penězi neplýtvám zbytečně ani v pozici předsedy vlády.

Kompletní vyúčtování nákladů prosím zašlete nebo předejte na mou kancelář na Úřadu vlády do sedmi pracovních dnů, tedy do pondělí 28. května. Děkuji Vám všem za spolupráci, milí kolegové, a přeji vám hezký konec pracovního týdne.

Andrej Babiš"

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Andrej Babiš

Důležité Události

Píše se na Deník.cz