Dlouhověkost

Tajemství dlouhověkosti: Tohle je jídelníček nejstarších lidí planety!

Tajemství dlouhověkosti: Tohle je jídelníček nejstarších lidí planety!
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com

Pokud jste si mysleli, že vás k dlouhému a spokojenému životu dovede zdravá strava kombinovaná s cvičením, pak vás přiznání nejstarších lidí světa zřejmě dost zaskočí. Na svůj jídelníček totiž ve velkém množství často zařadili věci, které experti na výživu rozhodně nedoporučují. Přesto se dožili požehnaného věku.

Nejstarší lidé světa vyvracejí největší mýtus o dlouhověkosti - že čím zdravěji se budeme stravovat, tím déle zůstaneme na tomto světě. Britský DailyMeal totiž zveřejnil jejich pravidelný jídelníček - a ten má do zdravé výživy mnohdy hodně daleko.

Třeba Agnes Fentonová, která loni zemřela v úctyhodném věku 112 let, kdysi v rozhovoru pro NJ.com přiznala, že její oblíbenou snídaní je mimo jiné klobása nebo slanina. Velkou část svého života navíc denně popíjela tři piva a skleničku whisky.

A slanina byla i oblíbenou pochoutkou Američanky, která se dožila 116 let. Susannah Mushat Jonesová si ji dávala každý den společně s vajíčky. Zemřela v roce 2016.

Související obsah

Francouzka Jeanne Calmentová - ta si pro změnu spokojený život zajišťovala více než dvěma kilogramy čokolády týdně. Zemřela ve věku 122 let.

Poněkud netradiční recept pak měla Jessie Gallanová, která se dožila 109 let. Každé ráno pojídala teplou ovesnou kaši a tvrdila, že zárukou dlouhověkosti je zůstat co nejdál od mužů.

Související obsah

Káva každý den - a navíc dochucená whisky. Takový byl každodenní rituál Mariana Rotelliho, který se dožil 107 let.

Ne všichni rekordmani ale porušují pravidla zdravé výživy. Třeba Dharam Pal Singh ve svých 120 letech stále běhá a tvrdí, že hlavní zásluhy patří citronové šťávě a minerální vodě. Základem je podle něj nepít alkohol a vyhýbá se i tučným jídlům. Kozí maso, ovčí sýr, brambory a fazole. Tato strava pak celých 117 let provázela Filomenu Taipe Mendozovou.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz