Daň z nemovitostí

Úřad vyměřil chybně daň z nemovitosti! Na co si dát pozor

Na zaplacení daně z nemovitosti už zbývají pouhé čtyři pracovní dny. Bohužel ne vždy plnění této povinnosti probíhá hladce. Lidé by si výši daně měli totiž kontrolovat sami, jinak by mohli přijít o nemalé peníze. A to, ať už zaplatí daň vyšší, anebo nižší, než by měli.

Pavel Hančar měl původně obytný dům. Ale po rekonstrukci ho přeměnil na muzeum klasického knihařství. Změnu využití nahlásil na katastrálním úřadu. “Zjistili jsme, že tady se daň z nemovitých věcí neplatí,“ říká k tomu.

Jenže z finančního úřadu mu přesto přišla složenka, aby daň zaplatil. „S hrůzou jsem zjistil, že je mi vyměřená daň z obytného domu,“ řekl pan Hančar.

Nahlédl proto do registru a zjistil, že ačkoli na katastr hlásil změnu využití budovy, je tam pořád vedená jako obytná. Když ale zvolil jiný přístup do registru a myslel si, že nahlíží stále do toho stejného, objevil jiný údaj. Tentokrát správný. „Při náhledu do katastru vidím, že dům je stále obytný, zatímco přímým přístupem do katastru je napsáno že to je budova pro veřejné účely,“ dodal.

"Nejedná se o jeden a týž systém ale systémy dva, z nichž se některé referenční údaje přebírají,“vysvětlil Jiří Merta, vedoucí dokumentace a aktualizace katastrálního pracoviště Nymburk.

Správný údaj pan Hančar našel v Informačním systému katastru nemovitostí. Ten špatný byl v registru pod zkratkou Ruian,který byl spuštěn v polovině roku 2012, jako jeden ze čtyř základních registrů. Tam údaje doplňuji třeba i obce nebo stavební úřady.

V tomto systému je ale řada chyb, které úředníci postupně opravují. Ale i podle sdělení úředníků je vysledování všech chyb obtížné a zdlouhavé. Pro veřejnost z toho vyplývá, že základ je zkontrolovat si výši daně, jestli je opravdu vyměřená z toho, z čeho má být. Pokud člověk najde nesrovnalost v registru, může podat návrh na reklamaci a hlavně každou změnu, která má vliv na výši daně ať už směrem nahoru nebo dolů, musí hlásit finančnímu úřadu, což pan Hančar neudělal.

Finanční úřad v Nymburku nakonec panu Hančarovi vyhověl a vyměřil daň podle skutečnosti.

pez, Dominika Janochová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz