Francie

Francie se vrací k vojně pro kluky i holky, má být od 16 let! ANKETA

Francie se vrací k vojně pro kluky i holky, má být od 16 let! ANKETA
Zdroj: Getty Images

Francouzská vláda schválila návrh prezidenta Emmanuela Macrona na obnovení povinné vojenské služby. Týkat se má všech dětí od šestnácti let - tedy nejen chlapců, ale i dívek. Zákon musí ještě projít parlamentem, protože v té ale zaujímá Macronovo hnutí Republika v pohybu většinu, problémy se schválením prezident nepředpokládá.

S myšlenkou opět zavést povinnou vojenskou službu přišel Emmanuel Macron už během prezidentské kampaně. Odkazoval se na smysl pro občanskou povinnost a národní jednotu francouzské mládeže. A vláda s jeho nápadem souhlasila. Schválila zákon, který podmínky pro "službu vlasti" upravuje.

Nová povinnost se má týkat všech dětí od věku 16 let - bez ohledu na pohlaví. Národní službu chce vláda rozdělit do dvou částí. První fáze má trvat měsíc a chlapci i dívky se zaměří na občanskou kulturu. Ta jim má pomoct "navázat nové vztahy a utvořit svou roli ve společnosti". Vedle tradičních vojenských příprav s policií, hasiči nebo armádou mohou děti pracovat i v charitativních organizacích, informuje BBC.

Druhá fáze je dobrovolná a potrvá od tří měsíců do jednoho roku. Mladí lidé se budou více soustředit na obranu a bezpečnost, znovu ale dostanou možnost účastnit se i charitativní činnosti.

Související obsah

Zákon nyní bude schvalovat parlament. Bude potřeba doladit ještě mnoho detailů včetně právního zakotvení návrhu. Francouzská ústava totiž zakazuje, aby stát nutil lidi trávit povinně čas mimo domov. Jedinou výjimkou je případ národní obrany.

Původní Macronův plán týkající se povinné vojenské služby byl odlišný. Nejprve se týkal mladých lidí od 18 do 21 let a šlo o zkrácenou (měsíc trvající) službu zaměřenou na přímou zkušenost s vojenským životem. Prezidentův nápad by ale spolykal až příliš peněz a zatížil by i samotnou armádu. Později byl proto změněn na jakousi "univerzální národní službu".

Macron na povinné vojně nebyl

Paradoxní na návrhu je, že sám Emmanuel Macron je jediným francouzským prezidentem, který na povinné vojně nebyl. Patřil k první generaci lidí, kteří se této službě vyhnuli. Poslední ročník musel narukovat v roce 1996, kdy Macron dosáhl 18 let.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz