Petr Krčál

Krčál končí, nahradí ho Maláčová. "Odešel se ctí," vítá opozice

Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál rezignoval na svou funkci. Čelil podezření, že opsal část bakalářské práce. Nahradit by ho měla ředitelka odboru rodinné politiky resortu Jana Maláčová. Opozice změnu vítá.

Krčál oznámil svou rezignaci na mimořádné tiskové konferenci, kde vystoupil s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Právě do jeho rukou vložil nabídku své rezignace, následovat bude i řádná demise.

"Za standardní politické situace bych je nepovažoval za natolik zásadní, aby ohrozily moje postavení ministra práce a sociálních věcí. Ovšem vzhledem k současné politické situaci a k tomu, jakou práci dalo následné sestavení vlády s důvěrou nechci být zátěží jak pro vládu, tak i pro sociální demokracii," uvedl Krčál.

Zároveň řekl, že nechce, aby situace zatěžovala jeho rodinu ani jeho zdraví. "V minulosti jsem se léčil a prodělal těžké onkologické onemocnění, které bylo tehdy také spojeno se stresem," doplnil ministr. Hamáčkovi poděkoval za důvěru, kterou v něj při nominaci vložil.

Záznam tiskové konference:

 

Hamáček Krčálovi také poděkoval. "Za to nelehké rozhodnutí a práci, kterou odvedl při rozjezdu fungování sociálnědemokratického ministerstva. Jeho rozhodnutí respektuji, nabídku rezignace jsem přijal," prohlásil předseda ČSSD.

Související obsah

Hamáček už má za Krčála náhradu. Premiérovi Andreji Babišovi oznámil, že bude navrhovat na post ministryně práce a sociálních věcí (MPSV) Janu Maláčovou, současnou ředitelku odboru rodinné politiky MPSV.

Opoziční poslanci přijali Krčálovu rezignaci pozitivně. "Dlužno uznat, že Petr Krčál vystoupil důstojně. Přeji mu hodně štěstí a úspěchů v dalším životě," komentoval na twitteru předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Jsou lidé, kteří odstupují ze svých funkcí při pouhém podezření a jsou lidé, kteří neustále tvrdí, že všechno je kampaň a že to je na ně nastrčeno," konstatoval zase předseda lidovců Pavel Bělobrádek a strefoval se tak do bývalé ministryně spravedlnosti Taťány Malé i premiéra Andreje Babiše.

Související obsah

Také Piráti změnu přivítali, podle předsedy Ivana Bartoše to ale svědčí o neschopnosti Babiše i ČSSD. "Plagiátorství je velký politický problém politiků, kteří své tituly získávali spíše pro formu a je na místě, že ministr Krčál svou funkci složil," řekl Bartoš.

Předseda SPD Okamura změnu označil za neuvěřitelnou Babišovu blamáž. "Další ministr jeho vlády po několika dnech rezignoval pro podvody a nekompetentnost. To je ta vláda odborníků, kterou sliboval Andrej Babiš? Zklamal na celé čáře, nemá odborníky, není schopen vést Českou republiku, ani domluvit složení vlády," uvedl.

"Je to rozhodnutí, které je odpovědné vůči vládě i vůči sociální demokracii, aby nepoškozoval vlastní politickou stranu," sdělil zase předseda KSČM Vojtěch Filip v odkazu na facebooku. Dodal, že rozhodnutí považuje za "včasné".

Související obsah

Krčál se měl plagiátorství dopustit u bakalářské práce, kterou obhajoval v roce 2007 na Institutu mezioborových studií (IMS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Jejím tématem byla Mládež a volný čas. S informací jako první přišel portál Seznam Zpravy.

Podle portálu jsou v textu jak neocitované pasáže z různých odborných textů, tak převzaté části z cizí kvalifikační práce, kterou o rok dříve obhajovala na stejné škole jiná studentka. Shoda se našla třeba i v úvodu a obsahu.

Podle kontrolních programů se shoda objevuje minimálně ve 14 procentech textu, nicméně číslo by mohlo být podstatně vyšší, protože opsané celé pasáže, kde měl Krčál jen změnit některá slova, se mají objevovat až na 30 z celkem 84 stran práce.

Sám Krčál nejdříve nařčení z opisování odmítl. Portálu řekl, že si shodu své práce s jinými texty neumí vysvětlit. Na bakalářce prý pracoval poctivě. "Měl jsem přísného vedoucího a ten mě za můj přístup pochválil. Věřím jeho posudku," prohlásil Krčál.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz